Purification and biochemical characterization of beta-1,4-endoxylanases from Rhizopus oryzae
Rhizopus oryzae küfünden beta-1,4-endoksilanaz enzimlerinin saflaştırılması ve biyokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 119112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZ Rhizopus oryzae KÜFÜNDEH pB-1,4-ENDOKSİLANAZ ENZİMLERİNİN SAFLÂŞTIRILMASI VE BİYOKİMYASAL KABATEKİZASYONÜ Akıncı, Umut Yüksek Lisans, Biyokimya Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. U&k Bata Ocak 2002, 66Sayfe Ksilan, bitki hücre duvarımda bofonan hemiselülosik bir poEsattarittir. Selülozdan sonra en sik rastlanan biyopoîimer olup, bitki kum ağırlığımın. % 30 ur u temsil etmektedir. Birçok yararlı ttrftaön hazırlanmasında Wtaailabifen yenilenebilir biyokütlerin önemli bir kaynağım oluştan, Ksilan parçalayıcı enzim sisteminin en önemli enzimi olan P-,154-Eodoksilanaz ( EC 3,2.1.8 ) " ksilan yapısındaki glikozidik bağlan hidrolize eder. Ksilanaz enzimi, Clostridium, Aspergillus, Bacillus, Trichoderma ve Streptomyces gibi birçok değişik microorganizmadan saflaştırılmıştır. p-l54-Erdoksilamaz enziminin saflaştırilmasında jel filtrasyon, iyon değiştirici ve affinite kromatografileri sıklıkla]Bu çalışmada, iki P-l,4-Endoksilanaz enzimi ( Ksilanaz I ve Ksilanaz II ) Khizopus oryzae (ATCC 9363) 'den jel filtrasyon ( Sepbadex G-50 ) ve anyon değiştirici ( DEAE-Selüloz ) kromatografîleri kullanılarak saflaştırılmış ve karakterize edilmiştir. 777 U/mg özgül aktivîteyle 165 kat saflaştırılmış olan Ksilanaz I enziminin moleküler ağırlığı, SDS polyakrilamit jel elektroforezinde 29,000 Da luk tek bir protein bantı görülerek saptanmıştır. Ksilanaz I enziminin en aktif okluğu pH değeri 4.8 olarak hesaplanmıştır. Lineweaver- Burk grafiği kullanılarak, Ksilanaz I enzimininin. Km ve V^k değerleri sırasıyla 64.7mg ksilan/ mi ve 3703U/mg olarak bulunmuştur. Kısmen saflaştılrılmış olan Ksilanaz H enziminin saflaştırma katsayısı 1 19.4, özgül aktivitesi 562.5 U/ mg proteindir. Moleküler ağırlığı, % 12 SDS polyakrilamit jel elektroforezi kullanılarak 24,000 Da olarak tahmin edilmektedir. Ksilanaz II aktivitesi için optimum pH değeri 6 'ya eşittir. Bu enzim için Km ve Vmax değerleri sırasıyla 17.1mg ksilan/ mi ve 1122 U/ mg olarak hesaplanmıştır. Anahtar Sözcükler : Ksilan, Ksilanaz, Khizopus oryzae, saflaştırma, biyokimyasal karakterizasyon vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURIFICATION AN» BIOCHEMICAL CHAMACTEREATION OF P-M-ENDOXYLANASESFROM MMwpmmyme Akıncı, Umut M.S., Department of Biochemistry Supervisor: Assoc. Prof Dr. Ufck Bakr January 2002,66 pages Xylan is a hemieelMosic polysaccharide found in the plant cell walls. It Is the most abundant bibpolymer after cellulose, representiog 30 % of the dry weight of plants. It is a significant resource of renewable biomass which can fee converted into many usefiil products. fM,4- îbteylaaase {EC 3.2.1.8 ) which is responsible &r the cleavage of glycoside hoods within the xylan backbone, is the most crucial enzyme of the xylan degrading enzyme system. It has been produced and purified from many microorganisms including Clostridium, Aspergillus, Bacillus, Trichoderma and Simptomyces. Gel filtration, ion inexchange and affinity chromatographies have widely been used to purify (5- 1,4-Endoxylanases. In this study, two pM,4-Endoxylanases (Xylanase I and Xylanase E ) were purified by using gel filtration (Sephadex G-50) and anion exchange (DEAE-CelMose) chromatographies and characterized from. Rhizopus oryzae. Xylanase I was purified to give a single band of 29,000 Da by SDS-PAGE analysis, with a purification fold of 165 and specific activity of 777 U/mg. Xylanase I was most active at pH 4.8. The Km and Vmax values of Xylanase I were calculated as 64.7 mg xylan/ml and 3703 U/mg respectively, by plotting Lineweaver-Burk plot Xylanase II was partially purified with a purification fold of 1 19.4 and a specific activity of 562.5 U/ mg protein. Its molecular weight was estimated as 24,000 Da by using 12% SDS polyacrylamide gel electrophoresis. The optimum pH of Xylanase II is 6. The Km and Vmw values of Xylanase II were calculated as 17.1 mg xylan/ ml and 1 122 U/mg, respectively. Keywords Xylan, Xylanase, Rhizopus oryzae, purification, biochemical characterization rv