Specifications of object oriented database systems and performance test of an object oriented database engine
- Tez No: 119167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
öz 1990'ların başından buyana nesne-yönelimli programlama bilgisayar dünyasında oldukça popüler hale gelmiştir. Bu eğilimin etkisiyle, geleneksel veritabanı sistemlerinin eksikliklerini gidermek amacıyla nesne-yönelimli veritabanı sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu tez nesne-yönelimli veritabanı sistemlerinin özelliklerini açıklamakta ve nesne-yönelimli veritabanı sistemleri ile ilişkisel veritabanı sistemleri arasında bazı karşılaştırmalar yapmaktadır. Tezin ilk iki bölümü çalışmanın teorik alt yapısını verirken, tezin üçüncü bölümü örnek bir uygulamaya dayanarak sistemleri karşılaştırmaktadır. Bu uygulamada nesne-yönelimli veritabanı olarak db4o, büyüklük olarak her ikisi benzer ölçülerde olduklarından, ilişkisel veritabanı olarak da MySql seçilmiştir. Uygulamanın programlanması için ise, tam bir nesne yönelimli programlama dili olan Java kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Object-oriented programming has become very popular in computer world since early part of the 1990's. With the effect of this trend, object-oriented database systems came out to overcome the deficiencies of traditional database systems. This thesis explains specifications of object-oriented database systems (OODBSs) and makes some comparisons between OODBSs and relational database systems (RDBSs). The first two parts of the thesis give theoretical background of the study and the third part compares two systems by using a sample database application. In this application, db4o is chosen as an object-oriented database and MySql is selected as a relational database because both of them are in similar size. Java is used to implement the application, since it's a pure object-oriented programming language.