Processes and tools of housing redevelopment in urban design
Kentsel tasarımda konut yenilenmesinin süreçleri ve araçları
  1. Tez No: 119248
  2. Yazar: UMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
oz KENTSEL TASARIMDA KONUT YENİLENMESİNİN SÜREÇLERİ VE ARAÇLARI YILMAZ, Umut Y.L., Kentsel Tasarım Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Adnan BARLAS Aralık 2002, 156 sayfa Bu tez Türkiye' deki konut yenilenmesi süreçlerinde oluşan kentsel tasarım problemlerini inceler ve nedenlerini araştırır.Tasarım problemlerini tespit etmek amacıyla, mevcut yasal düzenlemelere ve araçlara göre yapılan konut yenilenmesi örneklerinin oluşturduğu çevrelerin, tasarım kriterleri açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan problemlerin nedenlerinin, yasal mevzuattan mı yoksa uygulama ve tasarım yetersizliğinden mi olduğu araştırılmıştır. Türkiye' deki mevcut kentsel yenilenme örneklerinin analiz sonuçları, etkin olmayan bir tasarımın göstergeleri olan koşulları yansıtmaktadır. Bu nedenle, tasarımcıya/plancıya kentsel çevrenin fiziksel elemanlarını tasarlamakta yardımcı olan yasal çerçevenin, önceden belirlenmiş genel prensipler ve kriterler değerlendirildiğinde, iyi kentsel tasarım örnekleri gerçekleştirmekte hemen hemen yeterli olduğu sonucuna varılabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Konut Yenilenmesi, Yasal Araçlar, Süreç, Kentsel Tasarım, Kriter, Mevzuat, Yönetmelik, Kanun, Uygulama vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROCESSES AND TOOLS OF HOUSING REDEVELOPMENT IN URBAN DESIGN YILMAZ, Umut M.S., Urban Design Department of City and Regional Planning Supervisor: Asst. Prof. Dr. Adnan BARLAS December 2002, 156 pages This thesis analysis and searches for urban design problems emerging in the housing redevelopment processes of Turkey.In order to find out the design problems of housing redevelopment cases, which are realised through the implementation of existing regulations and tools, an assessment according to urban design criteria is made. The purpose is to reach an understanding, which identifies whether these design problems are related to the legal regulations or to poor design and implementation. An analysis of some existing cases of urban redevelopment in Turkey reveals that the most of them exhibit conditions, which emerge as a consequence of poor design. Therefore, it can be concluded that the legal framework, which helps the designer/planner to design the physical elements of the urban environment are more or less sufficient to come up with good examples of urban design; at least when these examples are assessed according to predefined and commonly used principles and criteria. KEY WORDS: Housing Redevelopment, Legal Tools, Process, Urban Design, Criteria, Regulation, Bylaw, Law, Implementation. IV