Testing the goodness of fit of probability function by entropy method
Olasılık fonksiyonunun entropi metodu ile sınanması
- Tez No: 119537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Artan nüfus ve buna paralel olarak artan insan aktiviteleri sonucu oluşan endüstriyel atıklar, kullanılabilir su kaynaklarını her geçen gün azaltmaktadır. Bunlara ek olarak gelişmiş ülkelerde kişi başına su tüketimi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle eldeki kaynaklardan verimli şekilde yararlanabilmek için mevcut su kaynaklanılın incelenip gelecekte olabilecek değişimlerin tahin edilmesi gerekmektedir. Sunulan çalışmada öncelikle, iklim değişikliğinin yağışlar üzerine etkisi araştırılmış ancak, incelenen verilerde belirgin bir iklim değişikliği etkisi gözlenmemiştir. Su kaynaklan planlanmasında ve yönetilmesinde geleceğe yönelik tahminlerin yapılabilmesi için, hidrolojik verilerin olasılık dağılımlarının tanımlanması gerekmektedir. Sunulan çalışmada, Türkiye' deki 62 il merkezinde yer alan yağış gözlem istasyonlarında çeşitli olasılık dağılımlarının uygunluktan araştırılmıştır. Olasılık dağılımlarının uygunluklarının sınanmasında Chi-kare yönteminin yanı sıra yeni bir yöntem olan entropi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, entropi yönteminin uygunluk sınamalarında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing population and higher levels of human activities, including industrial wastes have decrease the water resources, in addition, per capita demand for water in most countries is steadily increasing as more and more people achieve higher standards of living and lifestyles are changing steadily. So we must have more information about our water resources to use them efficiently. In presented study, the effect of climate change to precipitation is investigated. The result shows that there is no significant change in precipitation according to the investigated data sets. In water resources planning and management, to develop water resource systems the characteristics of water resources must be known. In presented study 62 precipitation gaging stations are investigated to fit the probability. For this purpose Chi-square method used and additional to this method as a new method, Informational Entropy Method used. According to the presented study, Informational Entropy can be applied for fitting the probability function. Keywords : Probability Analysis, Informational Entropy, Trend ?JX. YÛKSEfiCÖ^RirriM KUKÜL4»