Sıra istatistiklerine dayalı parametrik olmayan hipotez testleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 47730
  2. Yazar: NEJLA ÖZAKYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMİHAN BAYRAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIRA İSTATİSTİKLERİNE DAYALI PARAMETRİK OLMAYAN HİPOTEZ TESTLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Nejla ÖZKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV 1996, Sayfa : 82 Jüri Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV Prof. Dr. Ceyhan İNAL Doç. Dr. Faal ALİEV Bu çalışmada, parametrik olmayan istatistik teorisinin temelini oluşturan sıra istatistikleri ve onlara dayalı dağılımdan bağımsız istatistiklerin özellikleri araştırılarak, bazı parametrik olmayan hipotez testleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dört Bölüm 'den oluşan bu çalışmada, İkinci Bölüm 'de sıra istatistiklerinin dağılım teorisi, Üçüncü Bölüm 'de ise parametrik olmayan hipotez testleri açıklanmıştır. Çalışmanın özgün yanını oluşturan, Dördüncü Bölüm 'de uyum iyiliği ve iki örneklem problemleri için sıra istatistiklerine dayalı hipotez testleri önerilmiştir. Önerilen bu hipotez testleri sub istatistikleri özelliklerine uygun olarak, yani esas kitleyi kapsayan invaryant güven aralıkları oluşturmaları mantığına dayalı olarak kurulmuştur. Yeni olasılık fonksiyonu tanımlanarak, bunlara ilişkin tablolar elde edilmiştir. Bu tablolardan yararlanarak çeşitli dağılımlardan alınan ömeklemler üzerinde testler yapılmıştır. Bu test sonuçlan, Üçüncü Bölüm 'de verilen iki örnekleme ilişkin bazı parametrik olmayan test yöntemleri kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.. Son olarak küçük örneklemlerde iki örneklem problemi için yeni test istatistiği tanımlanmış ve çalışmanın sonuçlan özetlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sıra İstatistikleri, Dağılım Fonksiyonu, Yoğunluk Fonksiyonu, Parametrik olmayan Hipotez testleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE NONPARAMETRIC HYPOTHESIS TESTS DEPENDING ON THE ORDER STATISTICS Nejla ÖZKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOV 1996, Page : 82 Jury Prof. Dr. Ismihan BAYRAMOV Prof. Dr. Ceyhan İNAL Assoc. Prof. Dr. Faal ALİEV In this study, the characteristics of the order statistics that form the basis öf the nonparametric statistical theory and the related distribution-free statistics are investigated, and some general information about the nonparametric hypothesis testing is provided. This thesis is composed of four sections. The distribution theory of the order statistics is explained in the second section and nonparametric hypothesis testing is explained in the third section. In the fourth section, which presents the original findings of the study, a hypothesis testing method depending on order statistics is proposed for goodness of fit tests by using two sample problems. The proposed test are established in compliance with the characteristics of order statistics; that is to say that they are based on the logic of forming invariant confidence intervals covering the actual population. The related new probability function is defined and its relevant probability tables are obtained. The results of these tests are compared with the tests of the same two samples performed by some known nonparametric methods given in the third section. Finally, a new test statistic is defined for the two sample problem for small samples and the overall results of the study is summarized. KEYWORDS: Order Statistics, Distribution Function, Density Function, Nonparametric Hypothesis Testing.