Investigating the effect of traffic ountdownsignals on intersection performance
Trafik ışıklarında geri sayıcıların kavşak başarımının üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 926124
  2. Yazar: SİNEM TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TANYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya genelinde geri sayıcı sinyallerin kullanımlarının azaltılmasına rağmen bizim ülkemizde bazı şehirlerde kullanıma devam ettirmektedir. Neden kullanıma devam ettirildiği sorusunun cevabı için Afyonkarahisar'daki Otogar kavşağı seçilerek öncesi-sonrası etüdü yapılmıştır. Çalışmada başlangıç tepki süresi, kuyruk boşalım mesafeleri, başlangıç kayıp zaman, doygun takip aralığı & doygun akım ve kırmızı ışık ihlali olmak üzere sinyalize kavşağın performansına etkileyen farklı faktörler ele alınmıştır.Başlangıç tepki sürelerine bakıldığında hafif değişiklik görülse de genel alışkanlıklarından vazgeçilmediği görülmüştür..Araçların konumlarına göre değerlendirildiğindeyse, geri sayım sayacı olmadığında araçların hızlarının arttığı, ancak geri sayım sayacı olduğunda araçların deşarj aralıklarının daha düzenli olduğu tespit edilmiştir.Bu değerlere göre, geri sayım sayacı olmadığında özellikle ağır araç oranının fazla olduğu orta şeritte başlangıç kaybı ve doygun akım oranlarının daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca zamanlayıcıların kaldırılmasıyla kırmızı ışık ihlallerinde de azalma görülmüştür. Sayaçların kavşakların performans ve çevresel etkisini görebilmek için SIDRA intersection programında iki farklı senaryo oluşturulmuştur. Bu senaryonun sonuçlarına göre elde edilen veriler arasında önemli derecede farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the use of countdown signals has decreased worldwide, they are still used in some cities in our country. To address the question of why it continues to be used, the Otogar intersection in Afyonkarahisar was selected, and a before-and-after study was conducted. The study discussed various factors affecting the performance of signalized intersections, including initial response time, queue discharge headways, initial loss time, saturation headway, saturation flow rate, and red light violations. When the initial response times were examined, it was observed that, although there was a slight change, the general habits were not abandoned. When the vehicles were evaluated based on their positions, it was found that vehicle speeds increased in the absence of a countdown timer, whereas discharge headways were more consistent when a countdown timer was present. According to these values, it was observed that, in the absence of a countdown timer, the start-up lost time and saturation flow rate values were lower, particularly in the middle lane, where the proportion of heavy vehicles was higher. Additionally, when the timers were removed, a decrease in red light violations was observed. To evaluate the performance and environmental impact of the meters at intersections, two different scenarios were created using the SIDRA Intersection program. According to the results of these scenarios, no significant differences were observed in the data obtained.