Integrating a data exchange system based on electronic data interchange (EDI) and E-mail to a client/ server application
Elektronik veri değişimi (EDI) ve E-posta tabanlı bir veri değişim sisteminin bir istemci/ sunucu uygulamaya entegrasyonu
  1. Tez No: 119545
  2. Yazar: MERAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Geleneksel iş ortamlarında, şirket içindeki birçok süreç, satın alma emirleri ve faturalar gibi kağıt dokümanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Elektronik veri değişimi (EDI), şirketlerin bu dokümanları düzgün bir yapıda ve bilgisayarın işleyebileceği düzende aralarında değişmelerini sağlamaktadır. Bu sistem, büro işlerini eleyip, basitleştirerek, bilgi transferini hızlandırarak, veri hatalarını azaltarak ve iş süreçlerini eleyerek işin otomatikleşmesine ve verimin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu tezde, EDI ve e-posta tabanlı bir veri değişimi sistemi ((Law EDI ya da LEDI), önerilmektedir ve bu uygulamanın bir hukuk otomasyon sistemi uygulama yazılımına entegrasyonu üzerinde çalışılmaktadır. LEDI, bir şirketin farklı birimlerinde çalışan hukuk otomasyon sistemi uygulamaları arasındaki veri değişimini sağlamaktadır. Önerilen sistem, özellikle coğrafi olarak birbirinden uzak birimlere sahip olan ve bunlarla veri ve iş dokümanı değişimine ihtiyaç duyan şirketler için uygundur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In traditional business environments, many inter-company processes (such as buying and billing) are performed using paper documents, such as purchase orders and invoices. Electronic Data Interchange (EDI) allows companies to exchange these documents in a structured and computer-processable format. This helps to automate and streamline business by eliminating or simplifying clerical tasks, speeding information transfer, reducing data errors, and eliminating business processes. In this thesis, a data exchange system model (Law EDI or LEDI), based on EDI and e-mail, is proposed and integration of this application to the application software of a Law Automation System is studied. LEDI provides data interchange between the same Law Automation System applications running at different units of a company. The proposed model is suitable especially for the firms that have units located at geographically far places and need to exchange data and business documents with these units.