Wireless computer communication in local networks
Yerel ağlarda kablosuz bilgisayar haberleşmesi
- Tez No: 119562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu tezde Fiziksel katmanın ve MAC ah katmanının kablosuz yerel ağlara uyarlandığında bazı kendilerine özgü mizaçlarını inceledik. Ayrıca şu anki IEEE 802.11 Kablosuz Yerel Ağlara ait olan bu katmanların tanımlama standartlarına da değindik. Bu standart temel olarak Kablosuz Yerel Ağlarla ilgili tanımlanmış bazı problemlerin olası çözümlerine örnektir. Kablolu ve kablosuz ağların çalışmasındaki temel farklar incelenmiştir. Ve kablosuz yerel ağların çalışmasındaki temel güvenlik ilkelerini anlattık. Bu tezin amacı kablosuz ağların geliştirilme süreci içinde karşılaşılan engelleri ve bu engellerin nasıl üstesinden gelinebildiğinin okuyucunun anlamasının sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis we explore some of the unique idiosyncrasies of the physical layer and MAC sublayer when implemented in wireless LANs. Also investigated is the current IEEE 802.11 Wireless LAN Medium Access Control (MAC) and Physical Layer Specification standard. This standard is used primarily for examples of possible solutions to some of the identified problems associated with wireless networks. Key differences between the operation of a wired network and a wireless network are examined. And also we gave an initial security analysis of the IEEE standard for wireles LANs. The intent of this thesis is to leave the reader with an understanding of some of the obstacles that exist when engineering a wireless network and how these obstacles can be surmounted. TX.YÛKSra«WnTMKU*ÜU,.OKOlHAJfEASyow MESKKZf