Dış kaynaklı ses yalıtım yönetmeliklerinin Türkiye koşullarında konut yapıları için irdelenmesi
Comparison of the sound insulation regulations of different countries for dwellings built in Turkey's condition
  1. Tez No: 119564
  2. Yazar: ÖZGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
IV ÖZET Gürültü kirliliği, bir yandan toplumda en yaygın rahatsızlığa yol açan, öte yandan da - özellikle ülkemizde - en az önem verilen çevre kirliliği etkenidir. Gürültü ile ilgili bu çelişkinin nedeni ise, birey ya da toplum üzerindeki etkilerinin uzun süreli birikimler sonucu otaya çıkması ve/veya dolaylı belirtiler göstermesi nedeniyle kolay tanıml anamamasıdır. Kentlerde her geçen gün artan gürültü düzeyine karşın, gürültü ile savaşım çalışmalarında ortaya çıkan yetersizilikler ise gürültü açısından konforlu mekanlar oluşturabilmek için yapı kabuğunda alınacak önlemleri daha da önemli hale getirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ses ve gürültü kavramlarıyla, gürültü kontrolü ve sessizlik tasarımı konularının öneminin, literatüre ve ulaşılabildiği ölçüde konularla ilgili hazırlanmış dış kaynaklı yönetmelik ve standartlara dayanarak bir kez daha vurgulanmasıdır. İlk bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve sınırları tanımlanırken, gürültü kontrolü ve ses yalıtımı konularında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, ses ve gürültü kavranılan açıklanmıştır. Sesin oluşumu ve insan kulağının ses algılama özelliklerine yer verilmiş, ardından da istenmeyen ses olarak tanımlanan gürültünün tanımı yapılmıştır. Gürültü türleri, gürültü kaynaklan, gürültünün insan üzerindeki etkileri ve ülkemizde ve dünyada yapılan gürültü kontrolü çalışmaları da bu bölümün konulandır. Üçüncü bölümde, konutların genel bir sınıflaması yapılarak, farklı konut biçimlerinin gürültü açısından değerlendirilmesine çalışılmıştır. Konut içi mekanlar gereksinim duyulan sessizlik düzeyleri bakımından sınıflandırılarak, farklı ülkelerin standartlarında ve literatürdeki çalışmalarla belirlenmiş olan konut içi ve konut dışı mekanlarda kabul edilebilecek en yüksek ses düzeyleri irdelenmiştir. Bölümünsonunda ise Türkiye'deki toplu konutları akustik konfor koşullan açısından değerlendirmek için yapılmış olan bir alan çalışmasına yer verilmiştir. İyi bir ses yalıtımı sağlayabilmek için öncelikle sesin yapısı ve özelliklerinin tanınması gereğinden hareketle, dördüncü bölümde sesin fiziksel özellikleri ve yapı içindeki yayılma yolları literatüre dayanarak açıklanmıştır. Yapı elemanlarının ses geçiş kaybı değerlerinin irdelenmesi de bu bölümün konusudur. Öncelikle kullanılan yalıtım değerlendirme birimleri açıklanarak, yapı elemanları için dış kaynaklı yönetmeliklerde belirlenen ses yalıtım ölçütleri irdelenmiştir. Bölüm sonunda, ölçütler Türkiye koşullarında uygulanan duvar elemanları için değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, konutlarda farklı ses etkilerine karşı istenen gürültü düzeyini sağlayacak mekan ve yapı elemanı tasarım ilkeleri açıklanmıştır. Sessizlik tasarımı kent planlaması aşamasından başlayarak dikkate alınması gereken bir kriterdir. Bu nedenle gürültü kontrolü açısından alınacak önlemler, kent planlaması, konut içi planlaması ve yapı elemanları açısından incelenmiştir. Son olarak da doğru uygulandıkları takdirde dördüncü bölümde verilen ses yaktım ölçütlerini sağlayacak yapı elemanı örneklerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise tez çalışmasındaki amaçlar çerçevesinde elde edilen veriler değerlendirilmiş ve ülkemizde ses yalıtımı konusunda yapılması gereken çalışmalar ana başlıklarıyla belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Noise pollution has an interesting place among other pollution effects, as it is one of the most disturbing and most ignored -especially in our country- at the same time. The effects of noise pollution are not as striking as the others; they are cumulative and/or indirect, therefore not easily dedicated and this fact causes insufficiencies in noise abatement. Such difficulties in noise control make the building components more important to obtain places, which have acoustical comfort conditions. The aim of this thesis is to emphasize the importance of noise control and sound isolation one more time by searching literature and the regulations of different countries. In the first chapter, the aim, extent and process of thesis are described and general information is given on noise control and sound insulation. Sound and noise notions are defined in the second chapter. First, properties and behaviour of sound are explained as well as subjective aspects of sound. Then, noise and noise pollution are described. Noise sources and effects of noise pollution, policies in noise control are involved in this chapter. In the third chapter, different dwelling types are grouped according to their acoustical properties. Dwelling units are classified by immission criteria of different countries. Sound transmission class of the building elements and discussion of the sound insulation values, which are adopted by different countries are subject of the fourth chapter.vu In the fifth chapter, basic principles of noise control and sound insulation are described. Urban planning is the start point of noise abatement. Appropriate interior planning is described as the second point for obtaining good acoustical conditions. This section also gives examples of building element types, which if built correctly, should achieve the performance requirements discussed in fourth chapter. In the final chapter, the analysis of the data obtained according to the aim during thesis process is made.