Türkiye'de ilgili yönetmeliklere uygun ısı, su, ses ve yangın yalıtımı çözümleri, yalıtım malzemeleri ve bir bina projesi üzerinde uygulama örneği
Heat, water, noise and fire insulation solutions in Turkey in accordance with the regarding regulations, insulation materials and an example of application on a building project
  1. Tez No: 166243
  2. Yazar: NİL SÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
TÜRKİYE'DE DLGDU YÖNETMELİKLERE UYGUN ISI, SU, SES VE YANGIN YALITIMI ÇÖZÜMLERİ, YALITIM MALZEMELERİ VE BİR BİNA PROJESİ ÜZERİNDE UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET Türkiye'de gelişen teknoloji ve sanayileşme ile artan enerji ihtiyacı, buna karşılık enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükeniyor olması son yıllarda yalıtıma verilen önemi arttırmıştır. Burada kullanılan“yalıtım”sözcüğü ile sadece enerji tasarrufu sağlayan ısı yalıtımı değil; yapı içinde istenmeyen suya ve buhara karşı yalıtım, artan gürültü problemine çözüm olabilecek ses yalıtımı ve yangına dayanım için uygulanacak yalıtım; yani konfor ve güvenlik şartlarını sağlayan tüm yalıtım çeşitleri anlaşılmalıdır. Sağlıklı ve rahat ortamlar ile çevrenin korunması gibi konular için önemli olan yalıtımın, çözüm olabileceği problemlerin bütünleşik olarak ele alınması büyük fayda sağlayacaktır. Yalıtım, hayatımıza kattığı konfor ve ekonomiye getirdiği tasarruf nedeniyle, etkisi somut fakat dış bitirme malzemesi altı, iki duvar arası, çatı, döşeme gibi normal yaşamda gözle görülemeyen alanlarda kullanıldığından soyut bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Her ne kadar tüketici, gözüyle doğrudan görmediği bir ürünü uygulamak konusunda kararsız olsa da, özellikle enerji tasarrufu ve evlerinde yaşadıkları sıva kabarması, küf, mantar oluşumu ile gürültü problemlerine ve oluşabilecek tehlikelere karşı yangına dayanımda en kesin çözümün yalıtım olduğu anlatıldığı taktirde uygulamaktan kaçınmayacaktır. Yani yalıtım bilincinin gelişmesi ve yaygınlaşması için eğitim ve tanıtım faaliyetlerinin doğru bir şekilde sürdürülmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, Türkiye'de bu konu kapsamına giren yönetmelikler ve yalıtım malzemeleri incelenerek; ısı, su, ses ve yangın yalıtımlarının bütünleşik olarak ele alındığı, yalıtımın her yönüyle anlatıldığı böyle bir tez çalışması yapılmışta-. Tüm incelemelerin ve deneyimlerin ışığında bir proje üzerinde gerçekleştirilen yalıtım çözümleri sistemleri de bu çalışmaya bir örnek teşkil etmesi amacıyla konmuştur. On bölümden oluşan tez çalışmasının giriş bölümünde konu hakkında kısaca bilgi verilmiş, tezin amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde; yalıtım ile ilgili çeşitli tanımlamalar yapılmış, yalıtımın önemi ve faydalan anlatılmıştır. Türkiye'deki yalıtım pazarı, grafikler üzerinde miktarsal ve parasal açıdan Amerika ve Avrupa ülkeleri ile kıyaslanarak ele alınmıştır. Bu çalışmada yalıtım çeşitlerinin her biri ayrı ayrı bölümlerde ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Isı yalıtımının incelendiği üçüncü bölümde, ısı ve ısı geçişi ile ilgili temel bilgiler ile ısı geçişine ilişkin hesap yöntemine değinilmiştir. Yapıya etki eden su türlerinin ve etkilerinin de anlatıldığı dördüncü bölümde, su yalıtımında dikkat edilecek hususlar ve yapılarda su yalıtım detayları verilmiştir. xıvBeşinci bölümde; ses ve gürültü ile ilgili genel bilgiler verilmiş, yapı elemanlarında hava kaynaklı ve strüktür kaynaklı sesin yalıtım yöntemleri anlatılmış, son olarak da kapı ve pencerelerde ses yalıtımına değinilmiştir. Yangına karşı dayanımda yalıtımın öneminin ve yangın yalıtımının nasıl olması gerektiğinin anlatıldığı altıncı bölümde, yangın güvenliği ve alınacak aktif-pasif önlemlerden de söz edilmiştir. Isı yalıtımı, su yalıtımı malzemeleri, ses yalıtımı sağlayan malzemelerle yangına dayanımda kullanılan yalıtım malzemelerinin özellikleri ve kullanım yerleri yedinci bölümde anlatılırken; sekizinci bölümde, bu yalıtım çeşitleri ile ilgili Türkiye'deki standart ve yönetmelikler ele alınmıştır. Dokuzuncu bölümde; tüm bu incelemelerin sonucunda mevcut örnek bir bina projesi üzerinde yalıtım sistemleri çözümleri ve maliyet analiz çalışması yapılmıştır. Bina için ısı, su ve ses yalıtım çözümleri önerilmiş bunların yangına karşı dayanımı tahkik edilmiştir. Bu bölümde, dış cephede ısı yalıtımı için sunulan dört çözüm önerisinin ve bir ses yalıtım sistemi önerisinin TS 825 Isı Yalıtım Kurallarına göre hesaplan ve maliyet analizleri yapılmış, karşılaştırmalı analiz tablosunda yalıtmışız binaya göre enerji tasarrufu mukayesesi yapılıp yatırımların geri dönüş süreleri ortaya konmuştur. Son olarak onuncu bölümde; bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, yalıtım problemlerini çözebilmek adına eğitim ve uygulamalar ile ilgili öneriler sunulmuştur. XV
Özet (Çeviri)
HEAT, WATER, NOISE AND FIRE INSULATION SOLUTIONS IN TURKEY IN ACCORDANCE WITH THE REGARDING REGULATIONS, INSULATION MATERIALS AND AN EXAMPLE OF APPLICATION ON A BUILDING PROJECT SUMMARY The importance attached to insulation displayed a constant increase during the last years due to the rapid exhaustion of energy resources, in response to the increasing energy demands, which is a result of technological developments and large scaled industrialization in Turkey. The“insulation”term used within the content of this study stands not only for heat insulations that provide energy saving, but also for insulation applications against non-desired water and water vapor leaks within the building; noise insulation against constantly increasing noise problems; and fire resistant insulations; i.e., the above mentioned term also stands for all types of insulations which provide both comfort and safety. Insulation applications, that are essential for healthy and comfortable ambiences and for environmental protection, should be handled together with the problems which will be eliminated through it. Insulation is considered as a concrete concept, in terms of the comfort that it provides and the savings it realizes within the economy. However, due to the reason that it is used in places invisible during the daily life, such as under-plaster, between walls, in roofs and floorings, insulation is also regarded as an abstract concept. The consumers will certainly not avoid applying insulation if they are told that it is the one and only solution in preventing plaster blistering, mold and fungus formation and noise and that it provides energy saving together with resistance against fire, although they are undecided in applying a product that is invisible. In other words, conducting training and introductory activities in a correct manner is of utmost importance in improving the consciousness towards insulation and enabling its widespread use. This thesis study has been performed in order to examine the regulations and insulation materials that are a part of the subject in Turkey; heat, water, noise and fire insulations are considered in an integral manner and insulation has been explained in details, within the content of this study. Insulation solution systems applied on a project in the light of all examinations and experiences is a part of this thesis, in order to act as an example for the entire study. Within the content of the introductory section of this thesis study, brief information about the subject is provided, while the aim and scope is also mentioned. The second section consists of various definitions in relation with insulation; the importance and benefits of insulation is also explained within this section. The insulation market in Turkey is demonstrated through comparisons made with the U.S.A. and European countries, in terms of amounts and monetary aspects, shown via graphics. xviEach types of insulation have been explained in a detailed manner within the content of various sections. In the third section, where heat insulation has been examined, basic information about heat and heat transfer and calculation methods regarding heat transfer have been referred to. The fourth section is about non-desired types of water witnessed in buildings and the effect of such water on the structure; issues to be taken into consideration in water insulation and details about water insulation in buildings also form a part of this section. Within the content of the fifth section, general information on sound and noise has been supplied; also insulation methods with regards to air and structure sourced noise in structural elements has also been explained in this section. Finally, noise insulation in doors and windows has also been mentioned within the content of this section. The sixth section that consists of statements in relation with the importance of insulation in fire resistance and expressions on how fire insulation should be also provides information about fire safety and the necessary active/passive precautions. The seventh section consists of explanations with regards to materials that provide heat, water and noise insulation, and the characteristics and places of application of the insulation materials used in fire resistance. Within the content of the eighth section, the current standards and regulations in Turkey, about such types of insulations, are explained thoroughly. The ninth section contains a cost analysis study and applications of solutions with regards to insulation systems, carried out on an existing sample depending on the entire examinations performed. Within the content of this section, heat, water and noise insulation solutions for the building have been proposed and the resistance of such insulations against fire has been investigated in a detailed manner. The calculations and cost analyses of the four different solution proposals against facade heat insulation and one noise insulation system proposal has been conducted in this section, in accordance with the Heat Insulation Rules put forward through TS 825. Besides, an 'energy saving' comparison with a non-insulated building has been made via a comparative analysis table and the return period of the investments have been stated. And finally, within the content of the tenth section, the results gained through this thesis study have been evaluated and some proposals have been made with regards to training. xvn