Palynostratigraphic correlation of the miocene sediments with lignites and their depositional environments in the Central Anatolia, Turkey
Orta Anadolu kömür içerikli miyosen tortullarının palinostratigrafik korelasyonu ve depolanma ortamları
- Tez No: 119563
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Orta Anadolu'da ki Çankırı-Çorum ve Sivas Havzalarının palinolojik incelenmesinden oluşmaktadır. Samsun, Çorum-Evlik, Ayva, Zambal, ikizler, Kumbaba, Dodurga, İncesu, Alıcık ve Sivas-Vasıltepe, Akalın, Karagöl bölgelerindeki linyitlerden derlenen 61 örnek, palinoloji olarak incelenmiş ve 7 pteridophytic spore, 7 gymnosperm and 50 angiosperm polen taxa tanımlanmıştır. Bu çalışmada, nitel ve nicel gözlemlere göre üç sporomorf topluluğu tanımlanmıştır. Birinci sporomorf topluluğu, Samsun-Havza bölgesindeki kömürlerden örneklerde tanımlanmıştır ve bu linyitler, Gramineae, Pinus silvestris type, Compositae, Umbelliferae, Chenopodiaceae sporomorfların sporodik olarak içermesi ile karakterize edilir. Aynı zamanda Schizaeaceae, Selaginellaceae, Osmundaceae, Sapotaceae and Quervus (especially Tricolpopollenites henrici) sporomorflarının varlıkları ile birinci sporomorf topluluğunu geç Erken-erken Orta Miyosen (Geç Karpatiyen-Erken Badeniyen) yaşlı olduğu belirtilmiştir. ikinci sporormorf topluluğu Kızılırmak formasyonu (Çorum-Evlik, Ayva, Zambal, ikizler, Kumbaba, Dodurga, İncesu, Akalın) ve Yeniçubuk formasyonundan (Sivas- Karagöl ve Akalın) derlenen kömür örneklerinden tanımlanmıştır ve bu sporomorf topluluğu, yüksek bollukta Polypodiaceae, Pinus haploxylon type, Quereus, Castanea, Ulmus, Alnus ve Cyrillaceae varlığı ile karakterize edilir. Myricaceae, Carya, Rhus ve Itea 'dan oluşan diğer formları az bol olarak ikinci sporomorf topluluğunda görülür. Bu sporomorf içeriği ile ikinci sporomorf topluluğu orta Orta Miyosen (Orta-Geç Badeniyen) yaşlıdır. ıx.^iİbhbKhim*****Sonuncu kömür örnekleri ise Sivas-Vasıltepe bölgesinden derlenmiştir. Derlenen örnekler, baskın olarak Gramineae, Pinus-silvestris type, Compositae, Umbelliferae, Chenopodiaceae ve az bol Quercus, Reevesia, Castanea, Platycarya, Ephedra, Geraniaceae, Catya, Sequoia, Itea ve Myricaceae sporomoflarının varlığı ile tanımlanmıştır. Diğer spore ve polenler (Schizaeaceae, Polypodiaceae, Sphagnaceae, Simaroubaceae ve Sapotaceae) sporodik olarak üçüncü sporomorf topluluğunun içinde saptanmıştır. Sonuç olarak, Sivas-Vasıltepe bölgesindeki linyitlerin yaşının en geç Orta- en erken Geç Miyosen (Sarmasiyen-en erken Panoniyen) yaşlıdır. Üçüncü sporomorf topluluğunda (Sivas-Vasıltepe) iki yeni tür“Geraniaceaepollenites sivasensis ”ve“Graminidites parvus ”tanımlanmıştır. Çankırı-Çorum ve Sivas havzalarından derlenen örnekler palinostratigrafik olarak yoromanmış ve bu örneklerin derlendiği bölgeleri yaşlıdan gence doğru şöyle sıralayabiliriz: Samsun-Havza, Çorum-Iskilip, Dodurga, Zambal, Kumbaba, Evlik, Ayva, ikizler, Sivas-Akalın, Karagöl, Çorum-Alıcık and Sivas-Vasıltepe regions. Botanik bağlılıklarına gore, Karpatiyen ve Badeniyen (birinci ve ikinci sporormorf toplulukları) dönemlerindeki bitki örtüsü birbirine benzerdir. Bu sporomorf toplulukları ekolojik olarak sırasıyla söyle gamlanabilir, i) Karışık mesophtic bitki örtüsü (Pinus, Picea, Abies, Podacarpus, Corylus, Ulmus/2elkova, Tilia, Carya, Quercus, Castanea, Ilex, Reevesia, Rhus, Oleaceae, Maxtixiace ve Juglans) ii) Akarsu kenarı bitki topluluğu şu Cycadoceae, Engelhardtia, Betula, Alnus, Myrtaceae, Cyrillaceae, Pterocarya, Simaroubaceae, Liquidambar, Ilex ve Selaginellaceae taxalarından oluşmaktadır, iii) Bataklık bitki topluğu Cupressaceae, Sapotaceae, Platanus/Salix, Myricaceae, Taxodiaceae, Polypodiaceae, Schizaeaceae, Osmundaceae, Nyssa ve Onagraceae içerir, iv) Açık alanlarda (otsu ve kurakçıl taxa) Gramineae, Chenopodiaceae, Umbelliferae, Compositae, Ephedraceae, Lonicera ve Caprifoliaceae/Sambucus taxaları görülmektedir, v) Tatlı su topluluğu Nymphaeaceae ve Lemnaceae taxalarını içermektedir. Bazı tatlısualgi ve planktonic organizmalar (Ovoidites, Botryococcus brounii, Pediastrum) bu bölgelerden derlenen örneklerde saptanmıştır. Sarmasiyen ve Alt Panoniyen boyunca (üçüncü sporomorf topluluğu) bitki örtüsü Karpatiyen ve Badeniyen döneminde belirlenen bitki örtüsünden ferli değildir. Açık alanları oluşturan biki örtüsü, özellikle Gramineae, Chenopodiaceae, Umbelliferae, Compositae and Ephedraceae taxalar üçüncü sporomorf topluluğunda bol olarak görülmektedir. Bu Sarmasiyen ve Alt Panoniyen boyunca geniş otlak alanların varlığını gösterir. Erken Miyosen-Orta Miyosen'in geçişi ve Orta Miyosen-Geç Miyosen sınırı boyunca iklimsel değişim vardır. İklim genelde subtropikal karakterdedir, fakat Erken Miyosen, Orta Miyosene göre daha nemli ve ilktir. Schizaeaceae, Sphagnaceae, Sterculiaceae, Osmundaceae, Pinus, Podacarpus, Sparganiaceae, Myricaceae, Carya, Myrtaceae, Reevesia, Juglans, Pterocmya, Castanea ve Sapotaceae varklarına göre Geç Karpatiyen-Erken Badeniyen döneminde Samsun bölgesinde ılık subtropikal iklim koşullan vardır. Orta-Geç Badeniyen döneminde Çorum bölgesinde Picea, Abies, Tilia, Corylus, Ulmus/Zelkova, Alnus, Quercus, Platanus/Salix taxalarının varlıkları ile subtropikal iklim bakimdir. Quercus, Carya, Geraniaceae, Tilia, Ulmus/Zelkova, Alnus, Gramineae, Chenopodiaceae, Umbelliferae, Compositae, Ephedraceae, Reevesia, Platycarya ve Itea taxaların varlıkları Sivas- Vasıltepe bölgesinde ılıman iklim varlığı söylenebilir (Sarmasiyen-en erken Panoniyen). Orta Anadolu'daki Miyosen paleoflorası Batı Anadolu'daki paleoflorasına benzerdir. Ancak Orta Anadolu florasında Batı Anadolu florasından farklı olarak Reevesia, Itea, Lonicera, Myrtaceae, Juglans, Rhamnaceae, Rhus, Geraniaceae, Platycarya, Pteridophyta {Brandenburgisporis beckwitzensis) sporomofları gözlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study deals with the palynological investigation of lignites of Miocene sediments of Çankın-Çorum and Sivas basins in Central Anatolia, Turkey. 7 pteridophytic spores, 7 gymnosperm and 50 angiosperm pollen taxa were determined in the 61 lignite samples which were collected from Samsun, Çorum- Evlik, Ayva, Zambal, İkizler, Kumbaba, Dodurga, İncesu and Alıcık and Sivas-Vasıltepe, Akalın and Karagöl regions. Three sporomorph associations have been recognized on the basis of qualitative and quantitative contents of sporomorphs in this study. First sporomorph association determined from the coal horizons of Kızılırmak formation in Samsun-Havza. This lignite is characterized by sporadical existence of Gramineae, Pimts sihestris type, Compositae, Umbelliferae, Chenopodiaceae and presence of representative forms of Schizaeaceae, Selaginellaceae, Osmundaceae, Sapotaceae and Quercus (especially Tricolpopollenites henrici) first sporomorph association suggests the latest Early-earliest Middle Miocene (Late Karpatian-Early Badenian) in age. The second sporomorph association is characterized by the high percentages of Polypodiaceae, Firms haploxylon type, Quercus, Castanea, Ulmus, Alnus and Cyrillaceae of the Kızılırmak formation (Çorum-Evlik, Ayva, ZambaL İkizler, Kumbaba, Dodurga, İncesu, Akalın regions) and Yeniçubuk formation (Sivas-Karagöl and Akalın regions). Other forms are less abundant, such as Myricaceae, Carya, Rhus and Itea. The second sporomorph association indicates middle Middle Miocene (Middle- Late Badenian) age.Finally samples from the coal horizons located in Sivas-Vasihepe region is examined. The third sporomorph association is recognized by predominance of Gramineae, Pinus-silvestris type, Compositae, TJmbelliferae, Chenopodiaceae and less abundance of Quercus, Reevesia, Castanea, Platycarya, Ephedra, Geraniaceae, Carya, Sequoia, Ilea and Myricaceae in Sivas-Vasiltepe region. Other spores and pollen such as Schizaeaceae, Polypodiaceae, Sphagnaceae, Simaroubaceae and Sapotaceae were also determined sporadically in the third sporomorph association. Hence the levels with lignites in Sivas-Vasiltepe region are considered the latest Middle-earliest Late Miocene (Sarmatian-earliest Panonian) age. The two new species Geraniaceaepollenites sivasensis and Graminidites parvus were described from the third sporomorph association, which is in the Sivas-Vasiltepe coal horizons. The coal samples that are collected from Çankm-Çorum and Sivas basins have been examined palynostratigraphically and the regions of the collected samples can be put in order from older to younger as follows; Samsun-Havza, Çorum-Iskilip, Dodurga, Zambal, Kumbaba, Evlik, Ayva, İkizler, Sivas-Akahn, Karagöî, Çorum-Ahcık and Sivas-Vasiltepe regions. Based on their botanical affinities, the Karpatian and Badenian (first and second sporomorph associations) vegetations of Çorum- Evlik, Ayva, Zambal, İkizler, Kumbaba, Dodurga, İncesu and Ahcık and Sivas-Karagol, Akalın regions are similar and sporomorph associations of these regions are grouped comprise such ecological groups; i) a mixed mesophtic vegetation with Pimts, Picea, Abies, Podacarpus, Corylus, Ulmus/2eUtova, Tiha, Carya, Quercus, Castanea, Hex, Reevesia, Rhus, Oleaceae, Maxtixiace and Juglans, ii) Cycadoceae, Engelhardtia, Betula, Alnus, Myrtaceae, Cyrillaceae, Pterocarya, Simaroubaceae, Liquidambar, Bex and Selaginellaceae suggesting the existence of riparian vegetation, iii) a swamp vegetation represented mainly by Cupressaceae, Sapotaceae, Platanus/Salix, Myricaceae, Taxodiaceae, VIPolypodiaceae, Schizaeaceae, Osmundaceae, Nyssa and Onagraceae, iv) open vegetation plants (herbaceous and xerophytic taxa) including Gramineae, Chenopodiaceae, Umbelliferae, Compositae, Ephedraceae, Lonicera and Caprifoliaceae/.&HW&acK.y, v) a freshwater vegetation with Nymphaeaceae and Lemnaceae. Some freshwater algae and planktonic organisms {Ovoidites, Botryococcus brounii, Pediastrum) have been also determined in these areas. Also during the Sarmatian-Lower Pannonian (third sporomorph association) vegetation of Sivas-Vasihepe was not very different from the one in Karpatian and Badenian times. The variable dominance of elements belonging to open vegetation, especially Gramineae (H), Chenopodiaceae (H) and (X), Umbelliferae (H), Compositae (? H) and Ephedraceae (X) clearly demonstrate that grassland habitats were extensive during Sarmatian-Lower Pannonian. This indicates that these habitats existed probably side by side in open vegetation. Two distinct changes in the climate occurred of the transition from Early to Middle Miocene and throughout the boundary of Middle to Late Miocene. Although the climate keeps ite subtropical character, it tends to be humid and warmer in the Early Miocene than the Middle Miocene. Existence of Schizaeaceae, Sphagnaceae, Sterculiaceae, Osmundaceae, Pinus, Podacarpus, Sparganiaceae, Myricaceae, Carya, Myrtaceae, Reevesia, Juglans, Pterocarya, Castanea and Sapotaceae indicates that the climate is warm subtropical during the late Karpathian-early Badenian of Samsun area. In Çorum region it was subtropical due to presence of Picea, Abies, Tiha, Corylus, Ubnus/Zelkova, Alnus, Quercus, Platanus/Salix during the middle-late Badenian. The presence of Querents, Carya, Geraniaceae, Tilia, Ulmus/Zelkova, Alnus, Gramineae, Chenopodiaceae, Umbelliferae, Compositae, Ephedraceae, Reevesia, Platycarya and Ilea in Sivas-Gemerek and Amasya-Alicik areas suggest a warm temperate climate during the Sarmatian-earliest Pannonian. VllMiocene palaeoflora in the Cental Anatolia is quite similar to that of Miocene palaeoflora of Western Anatolia Besides Central Anatolia palaeoflora comprises, Reevesia, Itea, Lonicera, Myrtaceae, Juglans, Rhamnaceae, Rhus, Geraniaceae, Platycarya, Pteridophyta (Brandenburgisporis beckwitzensis) sporomorphs. vm