Design and simulation of integrator circuits for wideband applications
Geniş bantlı uygulamalar için entegratör devreleri tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 119568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill ÖZET Entegratörler birçok uygulamada kullanılan analog işlev bloklarıdır. İdeal olarak entegratörler sıfır frekansında tek bir kutba sahiptirler. Bununla birlikte, entegratörleri oluşturan aktif elemanlar, entegratör performansının idealden sapmasına neden olurlar. Özellikle, işlemsel yükseltecin sonlu kazanç-bant genişliği çarpımı, aşın-faz kayması olarak da adlandırılan, faz hatasının nedenidir. Entegrasyon bant genişliğine sınır getirmesi nedeniyle, aşın-faz kayması en ciddi sorunlardan biridir. Geniş bantlı entegratöre sahip olabilmek için aşın fazın sıfır eklenerek, ki bu kompanzasyon olarak adlandırılır, yok edilmesi gerekir. Literatürde önerilen birçok kompanzasyon yöntemi vardır. Bu çalışmada, bu yöntemler PSpice simülasyon sonuçlan kullanılarak karşılaştırmaktadır. Simülasyonda en iyi ve tatmin edici sonucu veren kompanzasyon topolojisi fiziksel olarak gerçeklenmiştir. Gerçeklenen devrenin performansı da tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Integrator circuits are very useful analog function blocks in many applications. Ideally, they posses a single pole at zero frequency. However, nonidealities of the active elements of integrators can force integrator performance to deviate from its ideal response. In particular, the finite gain-bandwidth product of the opamp is the cause of a phase error, which is called excess-phase shift, in the integrator response. Excess-phase shift of integrators is one of the most severe problems because it limits the integration frequency bandwidth. In order to have a wideband integrator circuit, excess-phase should be cancelled by introducing zero(s), which is called compensation. There are several compensation techniques proposed in the literature. In this study, these techniques are compared using PSpice simulation results. One of the compensation topologies which exhibits the best and satisfactory results in simulation was realized. The performance of the implemented circuit is also presented in the thesis.