UWB sige low noise amplifier design
Ultra geniş bantlı silisyum-germanyum düşük gürültülü kuvvetlendirici tasarımı
  1. Tez No: 292015
  2. Yazar: MURAT KINALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ultra geniş bant teknolojisine yönelik araştırma yapılmış bu konudaki gelişmeler öğrenilmiştir. Bu yeni teknolojiye yönelik tümdevre tasarımına yönelik uygulamalar incelenmiştir. Çalışmanın asıl konusu bu teknoloji ile uyumlu olarak verilen standartlara uygun düşük gürültülü kuvvetlendirici yapılarının incelenmesi ve daha önce SiGe BICMOS teknolojisinde tasarımı ve uygulaması yapılmamış bir devrenin tasarlanarak performans iyileştirmelerinin yapılmasıdır.Kablosuz ağ standartları ve bu standartlara bağlı olarak ortaya çıkan yeni teknolojilerin telekomünikasyon sektöründeki popülerliği giderek artmaktadır. Kablosuz ağ standartları, veri hızlarına ve band genişliklerine göre değişik kullanım alanlarında ve uygulamalarda yer bulmaktadır.Ultra Geniş Band (UWB), çok eskiden beri var olan bir teknoloji olmasına rağmen 2002 yılında standartlaşmış ve birçok yüksek frekans uygulamalasında kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknoloji 3.1GHz ile 10.6GHz arasını kapsayan ve kullanımı ücretsiz olan geniş bir frekans bandında yüksek hızda veri aktarımına imkan vermektedir.Yüksek frekans alıcı ve verici yapılarında sistemin ilk bloğu olarak düşük gürültülü kuvvetlendirici hayati bir öneme sahiptir. Düşük gürültülü kuvvetlendiriciden (LNA) çalışılan frekans bandında sisteme olabildiğince az bir gürültü eklerken kabul edilebilir bir düzeyde kazanç sağlamalıdır.Ultra Geniş Band standartının ortaya koyduğu tasarım ölçülerine sahip bir düşük gürültülü kuvvetlendirici tasarlamanın kendine özgü zorlukları vardır. Kuvvetlendiricinin var olan frekans bandında düşük gürültü karakterstiğine sahip olması, giriş ve çıkış direncinin 50?'a eşlenmesi, doğrusallığının iyi olması ve düşük güç sarfetmesi gerçekleştirilmesi gereken tasarım şartlarıdır.Bu çalışmada UWB frekans bandını da içine alacak şekilde 1.5GHz ile 14GHz frekans aralığında çalışacak düşük gürültülü bir kuvvetlendiri 0.35?m SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılarak Cadence® Virtuoso Spectre devre benzetim programında tasarlanmış ve sonuçlar sunulmuştur. Önerilen kuvvetlendirici mimarisi 3 kattan oluşmakta ve 32dB kazanç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work ultra wide technology is investigated. The technological trends in ultra wideband integrated circuit design are examined. The requirements of the technology from the angle of IC designers are expressed. The main purpose of this work is focusing on the design challenges of the low noise amplifiers working on ultra wide band. A new design example in SiGe BICMOS technology is expressed. The performance optimizations for the circuit are considered.The popularity of wireless standards and the technologies which are developed according to these standards is continuously increasing in telecommunication sector. Wireless telecommunication standards are used in different kind of networks and applications.Although, Ultra Wide Band (UWB) has been known for a long time, it was standardized in 2002 and started to take place in various high frequency applications. This technology enables high data rates over a wide and free frequency range which lies between 3.1GHz and 10.6GHz.Low noise amplifier (LNA) is the first block of transreceiver architectures. Low noise amplifier should provide acceptable gain while adding noise as low as possible.Desigining a low noise amplifier which is working in UWB frquency range has got its own challanges such as having low noise characteristic, low power dissipiation, having 50? matching at the input and output and a good linerarty over the whole range.In this study an Ultra Wide Band low noise amplifier which is working between 1.5GHz and 14GHz is designed in Cadence® Virtuoso Spectre circuit simulator program using 0.35?m SiGe BiCMOS process and the outputs are provided. The proposed amplifier tophology has three stages and 32dB gain.