Phase diagrams of the spin-1/2 ising system on two dimensional lattices
İki boyutlu örgülerdeki spin-1/2 ising sistemlerinin faz diyagramları
- Tez No: 119598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tezde Kaneyoshi'nin diferansiyel operatör tekniği (korelasyonlu efektif alan teorisi) spin-1/2 sistemler için, merkezi spin (0) ve etkileştiği z en yakın komşu spin den oluşan küme göz önüne alınarak balpeteği, kare ve üçgen örgülere uygu landı. Diferansiyel operatör tekniği ve Ising spin özdeşliği kullanılarak geliştirilen yeni yöntemle spin-1/2 sistemler için < s^ >,< SiSj >,< SiSjSk >... < SiSj...sz > ortalamalarını veren denklem sistemi decoupling yaklaşımı kullanılmadan elde edildi. Bu denklem sistemi çözülerek birli, ikili ve daha yüksek korelasyon fonksiy onlarısıcaklığın fonksiyonu olarak elde edildi. Yapılan çözümler sonucu sistem lerde anti-Curie noktasına rastlanmadı. Bundan başka spin-1/2 transverse Ising sistemlerinin faz diyagramları (-y, y) uzayında çizildi. Elde edilen kritik değerlerin y ve j literatürdeki değerlerle uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we have studied the Kaneyoshi's differential operator technique in spin-1/2 Ising systems, i. e., the effective field theory ( EFT ) with correlations on honeycomb, square and triangular lattices in which attention is focused on a cluster comprising a central spin, labeled 0, and the z nearest-neighbor spins with which it directly interacts. With the use of differential operator technique and Ising spin identity, a new simple method is developed, by deriving a set of linear equations for the spin-1/2 Ising systems with three coordination numbers z (z = 3,4, 6) at calculating without the decoupling approximation of the canonical ensemble averages < si >,< SiSj >,< SiSjSk > and < SiSj...sz >. By solving numerically the set of linear equations derived individually for the Ising systems, we have obtained the one, two and higher spin correlation functions as a function of temperature. The anti-Curie point has not been observed in our systems. Furthermore we have determined the phase diagrams of the spin-1/2 transverse Ising systems plotted in the (-y-,7) space. The obtained critical values of ^j and 7 are in good agreement with the theoretical studies in the literature.