Stress analysis of bolted cold formed steel strips by FEM
Soğuk çekilmiş plakların civatalı bağlantılarında sonlu elemanlar ile gerilme analizinin incelenmesi
  1. Tez No: 119601
  2. Yazar: SAİT ÖZMEN ERUSLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİÇEK KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüksek mukavemetli ve düşük rijitliğe sahip civatalı bağlantıların çeki yükü altındaki yapısal davranışını tespit etmek için Ansys 5.4 programı ile üç boyutlu bir sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Çalışmada düşük mukavemetli, yüksek sünekliğe sahip G300 çeliği ile yüksek mukavemetli ve düşük rijitliğe sahip G550 çeliği kullanılmıştır. Analiz boyunca büyük ve küçük olmak üzere iki tip pul ile M 12 civata kullanılmıştır. Ayrıca iki farklı sürtünme katsayısı için analiz yapılmıştır. Yapılan çalışmada civata deliği çevresindeki malzeme davranışı önem kazanmaktadır. Birim uzama ve gerilme değerleri referans data ile karşılaştırılmıştır. Civata bağlantılarının yük-uzama eğrilerinin doğru tespiti için temas rijitliğinin,sürtünme katsayısının, gerilme-birim uzama eğrilerinin ve bağlama kuvvetinin önemli parametreler olduğu ortaya çıkmıştır. BS5950 ve Eurocode3 dizayn kurallarının sonlu eleman çözümleri ile karşılaştırıldığında kaim çelik şeritlerde doğru değerler vermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work a finite element model with three dimensional solid elements is established with Ansys 5.4 (CAE) program for the structural performance of bolted connections and bearing failure of high yield strength and low ductility cold- formed steel bolted connections under shear. In our work we used two different material namely G300 which has low strength, high ductility and G550 which has high strength, low ductility. We used M 12 bolt and two different washer size as smaller and larger during our analysis. And also we did our analysis for two different friction coefficient. Non linear material, geometrical and contact analysis is carried out.The failure mode of investigation is the bearing failure of cold formed steel strip around the bolt holes. The predicted bearing resistance and the strain and stress values of the bolted connections compare well with referance test data. It is found that contact stiffness and frictional coefficient between element interfaces, clamping force developed in bolt shanks and stress-strain curves are important parametres for accurate prediction of the load extension curves of the bolt connections. Comparison with the results of the finite element modelling shows that the existing design rules in both BS5950: Part 5[2] and Eurocode 3: Part 1.3^ give unconservative bearing resistances when thick steel are used.