Investigation of various substitution effects on BiPbSrCaCuO type high temperature ceramic superconductors
BiPbSrCaCuO tipi yüksek sıcaklık seramik süperiletkenlerde farklı katkılama etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 119619
  2. Yazar: SERPİL ŞAKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
V ii ÖZET Bu çalışmada Bi1.7Pbo.3Sr2Ca2-xM(Zn,Ag)xCu30y sisteminin yapısal ve superiletkenlik özellikleri üzerine elemental katkılama etkileri incelenmiştir. Amacımız, yerdeğiştirilen elemente göre farklı iyonik yarıçaplara sahip elementlerin katkılama etkilerini incelemekti. Ca'un ZnO ve A&O ile kısmi yerdeğiştirmesi x=0.00-0.20 katkılama oram aralığında araştırılmıştır. Katıhal reaksiyon yöntemiyle hazırlanan örnekler 375 MPa basınç allında preslendikten sonra 850°C'de sinterlenmiştir. Örneklerin kritik sıcaklıkları sıvı azot ortamında yapılan özdirenç-sıcaklık ölçümleriyle belirlenmiştir. XRD ölçümleri x-ışını toz diffraksiyon yöntemiyle yapılmıştır. Örneklerin tanecikli yapısı hakkındaki veriler X2000 büyütmeli taramalı electron mikroskobu (SEM) fotoğraflarından elde edilmiştir. Sistem özellikleri hakkındaki diğer veriler Archimedes su yerdeğiştirme yöntemi ile yapılan yoğunluk ölçümleri ile XRD sonuçlarından elde edilen yüksek-Tc fazı hacim kesri hesaplamalarından bulunmuştur. Ag2Û katkılı örnekler için Tc değerleri 106-115 K aralığında iken ZnO katkılı örnekler için 95-110 K aralığındadır. Örneklerin saflığı hakkında bilgi veren geçiş aralığı her iki katkı grubundaki tüm örnekler için dar bir aralığa sahiptir. X-ışını diffraksiyon sonuçlan örneklerin çokfazlı bir yapıya sahip olduğunu ve ana faz olarak 2223 fazının var olduğunu göstermiştir. L(008) ve H(0010) piklerinin T.Cviii şiddetleri kullanılarak hesaplanan hacim kesri sonuçları her iki grup için katkılama oranı ile artmıştır, ancak Ag2Ü grubu için daha büyük değerlere sahiptir. Tüm örnekler için yoğunluk değerleri hemen hemen aynıdır ve teorik değerden daha küçüktür. Daha küçük bir yoğunluk daha az sıkı formun ve tanecikler arası gözeneklerin varlığının işaretidir. SEM mikrofotograflarının karşılaştırılması her iki grupta düzlemsel tanecik dizilimin baskın olduğunu göstermektedir. Fakat Ag2Û katkılı örneklerin daha büyük tanecik ölçüleri, süperiletkenlik özellikleri iyileştiren daha güçlü kontağı sağlarlar. Katkılanan elementler Ca'a göre farklı iyonik yarıçaplara sahiptir, ZnO'in iyonik yarıçapı daha küçük iken Ag20'nin yarıçapı daha büyükütr. Yarıçaplardaki bu farklılık sistemin yapısındaki değişimden sorumlu olabilir. Sonuçlar Ag20'nin ZnO'e göre süperiletkenlik özellilerinin iyileşmesinde daha iyi bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, elemental substitutional effects on the structural and superconducting properties of Bii.7Pbo.3Sr2Ca2-xM(Zn,Ag)xCu30y system were investigated. Our aim was an investigation the effects of substitution of elements with different ionic radii respect to replaced element. Partial molar replacement of Ca by ZnO and A^O was investigated in x=0.00 - 0.20 substitutional range. Samples prepared with conventional solid state reaction method were sintered at 850°C after pressed under 375 MPa pressure. Critical temperatures of samples were determined by resistivity-temperature measurements made in liquid nitrogen conditions. XRD measurements were done by powder x-ray diffraction method. Data on the granular structure of samples were obtained from scanning electron microscope (SEM) photographs with X2000 magnification. Additional data about properties of the system was observed by density measurements made by Archimedes water displacement method and by calculations of volume fraction of high-Tc phase obtained from XRD results. Tc values for ZnO substituted samples are in 95-110 K range while for Ag20 substituted samples are in 106-1 15 K range. All samples in both substitutional group, show narrow transition width which gives information about purity of samples. X-ray diffraction datum indicates that samples have multiphase structure and contain 2223 phase as main phase. Volume fraction results, calculated withVI intensities of L(008) and H(0010) peaks, in both group increase with substitutional ratio, but have higher value for Ag20 group. The density values for all.samples are almost same and are less than the theoretical density. Smaller density is sign of the less compact form and pores between grains. Comparison of SEM microphotographs indicates that in both group plate-like grain alignment is dominant. But for Ag20 substitution samples higher grain size provides stronger contact, which improves superconducting properties. Substituted elements have different ionic radii than Ca, ionic radii of ZnO is smaller while Ag20's is higher. This difference of ionic radii may be responsible for variation of the structure of system. Results show that Ag2Û plays better role in improvement of the superconducting properties than the ZnO.