Determination of dewatering characteristics of different treatment plant
Farklı arıtma çamurlarının su verme özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 119624
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Kentsel veya endüstriyel atıksular, doğrudan alıcı ortamlara deşarj edildiklerinde çevre üzerinde olumsuz etki yaratabilirler. Bu etkinin önlenmesi için atıksu arıtma tesisleri tasarlanmaktadır. Doğal olarak, bütün atıksular bir diğerine göre farklılık gösterir ve farklı arıtma yöntemleri gerektirir. Atıksu arıtımında, atıksu karakteristiğine ve istenilen çıkış suyu kalitesine bağlı olarak uygulanan üç tane temel arıtma yöntemi vardır. Bunlar ön arıtma, biyolojik arıtma ve kimyasal arıtmadır. Atıksu arıtımı suyun içindeki istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar ama beraberinde bir yeni problem getirir. Bu problem ise çamurdur. Çeşitli arıtma kademelerinde oluşan farklı nitelikteki arıtma çamurlarının su verme özellikleri farklıdır. Arıtma tesisindeki su alma ünitelerinin verimli çalışmasını sağlamak, istenilen katı madde içeriğine ulaşabilmek uygun kimyasal madde ve optimum dozun belirlenmesi ile mümkündür. Buna şartlandırma denir. Bu çalışmanın gayesi arıtma çamurlarının su verme kapasitesinin incelenmesidir. Bu amaçla, İzmir Kentsel Atıksu Arıtma Tesisinin çeşitli kademelerinden alınan çamur numunelerine şartlandırma işlemi uygulanmıştır. Çamurun şartlandırılmasında Jar Testi yöntemi kullanılmıştır. Kimyasal şartlandıncı olarak demir, alüminyum ve kireç tuzlan gibi farklı inorganik kimyasal maddeler ve/veya polielektrolitler uygulanmıştır. Jar Testi yöntemi uygulanarak uygun kimyasal madde tipi ve dozu, belirlenmiştir. Jar Testi sonunda Buchner Hunisi Testi ile çamurun özgül filtre direnci belirlenmiştir. Buchner Hunisi Testi ile birlikte çamur numunelerinde Kapiler Emme Zamanı Testi (CST) ölçümleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When domestic and/or industrial wastewaters are directly discharged to receiving water, they may affect the environment negatively. In order to prevent this effect, wastewater treatment plants are designed. Naturally, all wastewaters differ from the others and may require a different treatment method. Three main treatment methods are applied to wastewater depending on their characteristics and required effluent quality. These are pretreatment, biological treatment and chemical treatment methods. Wastewater treatment results in removal of undesirable materials from wastewater but also in bringing a new problem. This problem is sludge. Dewatering properties of the various treatment sludges which produced at different treatment stages are different. To provide the efficient working of the mechanical dewatering units at the wastewater treatment plant, to arrive the desirable solid material content is possible using suitable chemical agents and optimum doses. It is mean that conditioning. The aim of this study was to investigate dewatering capacity of the treatment plant sludges. For this purpose conditioning process was applied to sludge samples were taken from the different stage of the İzmir Wastewater Treatment Plant. Jar Test Method was used as conditioning of sludges. Different type of inorganic chemicals such as iron, aluminium and calcium salts and/or polyelectrolytes were used as conditioning agents. Applying Jar Test Method, suitable chemicals and optimum doses were determined. After Jar Tests, Buchner Funnel Test was applied and specific resistance to the filtration of sludges were determined. According to the Buchner Funnel Test, the measurement of capillary suction time (CST) of the sludge samples were also carried out.