Bir kamyon kabininde yol düzgünsüzlükleri sonucu oluşan titreşimin bilgisayar yardımıyla modellenmesi, analizinin yapılması ve konstrüktif önlemlerin alınması
Modelling and analysing the vibrations on a travelling truck cabin by computer
  1. Tez No: 119623
  2. Yazar: LEYLA ÖZGENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Taşıt titreşimlerinin hesaplanması önemlidir. Çünkü günümüzde titreşimlerin insan üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu sebeple bu etkiler azaltılmalıdır.Bu çalışmanın amacı, kamyonların titreşim davranışları ve şasiye etkileridir. Kamyon kabini bilgisayar programıyla modellendi ve model özellikleri hesaplandı. Bunun yanında, projenin amacı yol zararlarını azaltmak için tekerlek kuvvetlerini azaltmaktır. Uygun bir kamyon kabin modelinin geliştirilmesi için simülasyon modeli, süspansiyon gibi farklı kontrol elemanlarım bulundurmak zorundadır. Bu çalışmada bu amaç için öncelikle genel temel bilgiler verildi ve kamyon kabini ANSYS 5.7 programında modellendi İkinci olarak, modelin kritik noktalan belirlendi. Üçüncü olarak modelin analizi yapıldı. Daha sonra elde edilen sonuçlar değerlendirildi Son olarak yapılan analizler neticesinde taşıtlarda ve ele alman modelde yapılması gereken konstriktif önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Calculation of vehicle vibration is important. Because, nowadays negative effects of vibration are known on nan. So, these effects should be reduced. The main objective of present study is about the vibration behaviour of trucks and the effect of including a flexible frame. The truck cabin its model properties have been calculated. Beside, within the project objective is to decrease the road tyre forces in order to reduce the road damage. It is necessary to find a suitable truck cabin prototype, develop and verify a simulation model, propose different control concepts such as suspensions. In this study for this aim firstly, the truck cabin is modelled in ANSYS 5.7 programme. Secondly, the critical points of vibrations in the model are determinated. Thirdly, the model is analysed. Later, results are evaluated. In conclusion, the constructive suggestions are made in vehicles and in this model according to analysed results.