Civatalı bağlantılarda gerilme analizi
Strength analyse of bolted connection
  1. Tez No: 119637
  2. Yazar: SEFA SAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
II ÖZET Genellikle çatı döşemeleri, zemin döşemeleri, duvar panelleri ve köprülerde kullanılan G300 ve G550 soğuk çekilmiş saclarla yapılan civatalı bağlantıların tasarımında, AS/NZS 4600, AISI, CSA-S 136, Eurocode 3 gibi ulusal standartlara uyulmaktadır ve kenar yırtılma hatası, yuva hatası ve net kesit hatası olmak üzere üç farklı hata modu gözlenmektedir. Bu hata modlarının çekme kuvvetlerini tahmin edilebilmek için uluslararası tasarım standartları değişik formüller önermektedir. Deney verilerinin, tasarım standartları kullanılarak hesaplanan değerlerle karşılaştırılması sonucu, Eurocode 3 tasarım standardının, en doğru ve güvenilir hata modu tahmini sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT AS/NZS 4600, AISI, CSA-S 136, Eurocode 3 standards are used to design of cold formed sheet steels which are generally used for roof decks, floor decks, wall panels and bridge forms. Three different failure modes are observed shear tests of bolted connections that are fabricated from thin G300 and G550 sheet steels; end pull-out, bearing and net section failures. The national design standards recommended different design equations for predict to ultimate capacity that failure modes. As a result of compare to experimental tests data with predicted ultimate connection strengths which are determined using design standards, all failure modes are more accurately predicted to using Eurocode 3 design standard.