Permanent hang-up problem in phase locked loop controlled systems
Faz kilitli döngü kontrol sistemlerinde sürekli askıda kalma problemleri
  1. Tez No: 119639
  2. Yazar: SİBEL KAVURANPALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Faz kilitleme devresi (FKD) hemen hemen bütün haberleşme ve kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır. FKD (Phase Locked Loop), bu sistemlerde osilatörü kontrol ederek referans sinyaline göre sabit bir faz açışım koruyan elektronik bir devre olarak tanımlanabilir. Ayrıca FKD, evirici kontrol sistemlerinde akort devresi olarak da kullanılır. Yük uyumlu frekans izleme kontrol şeması içeren eviriciler basitçe yük resonans evirici (YRE) olarak adlandırılır. YRE tip eviriciler, işlem süresince evirici frekansım ayarlayarak evirici frekansının yük resonans frekansını izlemesi için FKD tabanlı akortlu çevrim kullanırlar. Bununla birlikte, FKD, çalışma periyodu içinde askıda kalma (hang-up) gibi bazı zorluklara sahip olabilir. Askıda kalma problemi YRI içindeki akort çevriminin doğru frekansı izleyememesine neden olur. Yük voltaj ve akım sinyalleri arasındaki faz farkım ölçmekte kullanılan faz/frekans detektörü (FFD) askıda kalma probleminden sorumludur. FFD'nin iki değerli karakteristiği askıda kalma problemine sebep olur, askıda kalma problemi de resonans evirici içindeki FKD akortlu devresi için aşırı bir duruma sebep olur. Askıda kalma problemini engellemek için bir çözüm, bu tezde çalışılmış olan modifiye edilmiş FFD'yi kullanmaktadır. FFD'den daha az hafızaya sahip modifiye edilmiş FFD kullanıldığı zaman askıda kalma probleminin sebepleri, yanlış gelen herhangi bir sinyal, gözlenemeyen geçiş ya da zayıf başlama koşulu, çevrim kontrolünü giriş sinyalinin kısa bir periyodundan daha fazla etkileyemez. Böylece modifiye edilmiş FFD'nin ortalama çıkışı göz önüne alındığında, karakteristiği FFD'ye göre tek değerlidir, önerilen FFD ile kullanılan bu FKD akort çevrim modeli s ve z domeninde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Phase Locked Loops (PLLs) are used in various communication and control systems. It can be described as an electronic circuit that controls an oscillator so that it maintains a constant phase angle relative to a reference signal in these systems. In addition, PLL may be used as a tuning circuit in an inverter control system. Inverters with load adaptive frequency tracking control scheme simply called load resonant inverters (LRI) utilize a PLL based tuning loop for adjusting the inverter frequency. However, some PLL circuits may have some difficulties during the period of its process such as hang-up. The hang-up problem causes the tuning loop in the LRI cannot track the correct frequency. Phase/frequency detector (PFD), which is used to measure the phase difference between the voltage and the current signals of the resonant load, is responsible for hang-up problem. The double valued characteristic of a PFD results in hang-up problem, which causes in an extreme condition for the PLL tuning circuit in a resonant inverter. A solution in order to prevent the hang-up problem is to use a modified PFD studied in this work. When this modified PFD is used, which has a somewhat lower memory than the PFD, the causes of the hang-up problem, which are any glitch, an undetected transition or poor starting condition, do not effect the loop control more than a small percentage of the input period. Thus when the averaged output of the modified PFD is considered, the characteristic is single valued, in comparing to PFD. By using this model of PLL tuning loop with the proposed PFD is analyzed in both s and z domains.