Gebze organize bölgesi ile Yağcılar hemzemin kavşağı arası km (0+000-21+500) devlet yolunun mühendislik jeolojisi
Engineering geology of the alternative state road between the Gebze industrial complex and Yağcılar level crossing km (0+000-21+500)
  1. Tez No: 119640
  2. Yazar: RIDVAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
m ÖZET Bu tez, Kocaeli ili sınırlan içinde, Gebze ilçesinin kuzeydoğusunda, İstanbul ve Kocaeli illerini birbirine bağlayan mevcut devlet yoluna alternatif yeni yol güzergahının mühendislik jeolojisi hakkındadır. Çalışma alam olan alternatif yol güzergahının sınırları ise, Gebze Organize Bölgesi TEM Otoyol alt geçit köprüsünden başlayarak (Km:0+000) Yağcılar Köyü hemzemin kavşağında son (Km:21+500) bulmaktadır. Alternatif yol güzergahının genel jeolojisi çalışmaları, 1/25000 ölçekli G22b2-b3 ile G23al-a2 paftalarım kullanarak yapılmıştır. Yol güzergahının mühendislik jeolojisi çalışmaları 1/4000 ölçekli harita paftaları üzerinde tamamlanmıştır. Çalışma alanındaki genel jeolojik istifi; İstanbul Palezoyik'in sedimanter temeli üzerine gelen Kocaeli Triyas transgressif serisi ve Kuvaterner yaşlı güncel çökelleri şeklinde sıralayabiliriz İstanbul Paleozoyik'i oluşturan kayalar çalışma alanının başlangıcından ortasına kadar devam ettiği gözlenmiştir. Paleozoyik yaşlı çökeller alttan üste doğru sırasıyla; Kurtköy, Aydos, Gözdağ, Dolayoba, Kartal, Tuzla,Trakya formasyonlarından oluşmaktadır. Kocaeli Triyası ise çalışma alanının ortasından sonuna kadar olan bölümde izlenmiştir. Birimler alttan üste; Kapaklı, Erikli, Demirciler ve Ballıkaya formasyonlarında oluşmaktadır. Kuvaterner yaşlı alüvyonlar vadi tabanlarında ve geniş düzlük alanlarda gözlenmiştir.IV Gebze Organize Bölgesi civarında, Palezoyik yaşlı kayalarla Permiyen yaşlı Balçık Granit plütonun kontak zonu gözlenmişitir. Alternatif yol güzergahının mühendislik jeolojisi açısından yapılan çalışmalar; 1. Alternatif yol güzergahı içerisinde belirlenen formasyonların tanımlanması ve sınıflandırılması yapılarak kaya kalitesi belirlenmiştir. 2. Kaya formasyonlarının kazı klası tesbit edilmiştir. 3. Yol dolgu-yarmalarındaki şevlere verilebilecek uygun şev eğim açılarının, birimlerin kaya kalitesine, şev yüksekliğine, su durumuna göre ne olabileceği belirlenmiştir. 4. Alternatif yol güzergahı üzerinde yer alan yüksek yarmalardan üç tanesinin (Km:0+500 - Km:2+820 ve Km:7+580) şev stabilite kinematik analizleri değerlendirilmesi yapılmıştır. 5. Malzeme ocakları için bir adet taşocağı ve iki adet ariyet ocağı incelenmiş ve öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, engineering geological studies were carried out along the alternative road route in northeast of Gebze town of the Kocaeli province. The study area is located between the Gebze Industry Complex and the Gebze subway of the Istanbul Motorway (Km : 0 + 000 ) and the Yağcılar village level crossing (Km: 21+500). General geological studies were carried out at scale 1/25.000 on G 22 b2-b3 and G 23 al-a2 map sheets along the project road route. The 1/4.000 scale maps and cross section were produced for engineering design purposes. The general geological sequences are consisted of the istanbul Paleozoic sedimentary base rocks overlain by the Triassic transgressive rock series and Quaternary recent deposits in the study area. The Istanbul Paleozoic rock sequences are observed at beginning of the project road route and extents to the middle part of the project road. The Paleozoic rocks occur as the oldest unit in the area and identified as Kurtköy, Aydos, Gözdağ, Dolayoba, Kartal, Tuzla, Trakya Formations. The Kocaeli Triassic transgressive rock series come to the top of the Istanbul Palezoic rocks unconformable and found in the second part of the project road. The Triassic rock series are represented by Kapaklı, Erikli, Demirciler and Ballıkaya Formations. Quarternary aged alluvium is found in vallies and large plane grassy land area overlaining unconformably over the older sedimentary units.VI Paleozoic rocks is found to be intruded into the Balçık Granite around the Gebze Industrial Complex. The following field work were carried out along the project road for engineering geological purposes. 1. The rock quality designation is made for the classification purposes. 2. The excavation classification is determined for the rock formations. 3. The suitable slope angles for the road filling and road cut are defined. Cut slope angles were determined depending on the formation quality, slope elevation and water content. 4. Slope stabilty analysis were carried out for the three high slope cuts along the project road route using the streograhpic projection method. 5. The construction material locations (one rock and two aggregate quarries) were researched for the base materials and and concrete materials purposes.