Nonlinear Sturm-Liouville theory and its application
Doğrusal olmayan Sturm-Liouville teorisi ve uygulaması
- Tez No: 119638
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN GÖKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Doğrusal olmayan Sturm- Liouville denklemleri 'basit sarkaç problemi' ve 'yük altındaki kolonların burkulma problemleri' gibi fiziksel problemlerin matematik sel modellerinde önemli rol oynar. Bu tezde, doğrusal olmayan Sturm-Liouville problemlerinin ayrılmış sınır değer koşulları ile birlikte tanımlanan aşağıdaki özel halini inceledik Lu = F(x, u, u', A) aou(0) + bou'(0) = 0 Cim(7t) + bıu'{n) = 0 Burada L doğrusal Sturm-Liouville operatörü olup, Lu - -(p(x)u')' + q(x)u denklemi ile tanımlı, F de doğrusal olmayan fonksiyondur. ilk olarak, doğrusal olmayan Sturm-Liouville problemlerinin genel özellikleri ve Krasnoselskii-Rabinowitz teoreminin bu tip problemlerin çözümlerinin davranışları konusundaki sonuçlarını çalıştık. Daha sonra, u" + A sin u = 0, denklemi ve u'(0) = u'(n) = 0 Neumann sınır değer koşulları ile tanımlanan Euler Buckling üzerine çalışıp chapter 2 de elde edilen sonuçları bu probleme uyguladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nonlinear Sturm-Liouville equations play an important role in many branches of physical problems like the problem of“simple pendulum”and“buckling of a column”. r We consider a particular type of nonlinear Sturm-Liouville problems expressed in the form Lu = F(x, u, it', A) with a given separated boundary conditions oou(0) + bou'(0) = 0 a\u(ir) + bıu'(7r) = 0 where L is the linear Sturm-Liouville operator, Lu = -(p(x)u')' + q(x)u and F is a nonlinear function. First we study the general properties of the nonlinear Sturm-Liouville prob lems, and how to apply the Krasnoselskii-Rabinowitz bifurcation theorem to obtain information about the behavior of solutions. Then we study on the Euler Buckling problem stated as u" + A sin u - 0 with Neumann boundary conditions «'(0) = u'(ir) = 0, and apply the results of chapter 2 to this problem.