Gebze Organize Sanayi Bölgesi tehlikeli atık envanterinin oluşturulması
Hazardous waste inventory for Gebze Organized Industrial Zone
- Tez No: 245286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Organize Sanayi Bölgeleri'nin en önemli sorunlarından biri olan Tehlikeli Atık sorunu, çözülmesi zor çevre problemlerinin başında gelmektedir. Bu problemin boyutlarının tespit edilmesi için miktar ve kompozisyonun belirlendiği güvenilir ve güncel bir atık envanteri oluşturulması zorunludur. Bu doğrultuda, tehlikeli atık oluşumunun faaliyetler bazında belirlenmesi, atık miktar ve türleri ile oluşturulmuş atık envanteri yaklaşımı büyük önem taşımaktadır. Tehlikeli atıkların oluşma yeri, şekli, toplanması, miktarı gibi envanter bilgileri aynı zamanda bu atıkların önlenmesi, yeniden değerlendirilmesi ve arıtılmalarında yol gösterici olacaktır.Gebze Organize Sanayi Bölgesi Tehlikeli Atık Envanterinin Oluşturulması hedeflenmiş bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tehlikeli atık envanteri oluşturmanın önemi ve önceki çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde tehlikeli atık ve yönetimi ile ilgili literatür bilgileri verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, envanter çalışması ve tehlikeli atık envanterinin çıkarılmasının öneminden söz edilmiş, Türkiye'de tehlikeli atıklarla ilgili bu zamana kadar tutulmuş istatistiki verilerle, tehlikeli atıklar ve bertarafıyla ilgili mevcut durum ortaya konulmuştur.Envanter çalışmasının başladığı, tezin beşinci bölümünde, Gebze Organize Bölgesinde bulunan firmalar ve bu firmaların faaliyet alanlarına göre üretimleri incelenmiştir. Envanter çalışması, 2008 yılında tehlikeli atıklarını İZAYDAŞ'a bertarafa gönderen, firmaların doldurmuş olduğu Ulusal Atık Taşıma Formlarından elde edilen, tehlikeli atık tür ve miktarlarıyla oluşturulmuştur. Elde edilen bu bilgilerle sektörel ve aylık bazda tehlikeli atık oluşumu izlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde envanter çalışmasının önemi vurgulanmış, envanter çalışmasındaki veriler ve grafikler yorumlanmıştır. Buna göre GOSB'da en fazla tehlikeli atığın oluştuğu sektör otomotiv yan sanayi, en fazla oluşan tehlikeli atık türleri ise çeşitli proseslerden gelen atık çamur ve kontamine atıktır. Ayrıca, İZAYDAŞ'ın kapasitesindeki yetersizlik nedeniyle bazı aylarda atık nakliyesinin, çok az olduğu gözlenmiş, tehlikeli atıkların yönetimi ve envanteri hususundaki aksaklıklara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hazardous waste management is one of the most important environmental problems in the Organized Industrial Zone. The reliable and updated waste inventory is required to determine and overcome this problem. In this regard, the identification inventory approach on the basis of formation and quantities and types of hazardous waste is very important. The inventory information such as creation of hazardous waste place, type, collection will be guide for the prevention, recovery, reuse and also treatment of these wastes.The creation of Hazardous Waste Inventory for Gebze Organized Industrial Zone is aimed in this study. This thesis consists of six sections. In the first part of this thesis, the importance of hazardous waste inventory and previous studies are explored. In the second part, information on the Organized Industrial Zone and Gebze Organized Industrial Zone (GOSB) are given. Hazardous waste management and related literature are evaluated in the third section. In the fourth chapter of the thesis, the meaning and significance of inventory work and hazardous waste inventory are performed relating to statistical data and current situation on hazardous waste management in Turkey.Inventory study is started in the fifth section of the thesis with the investigation of companies and their activities located in Gebze Organized Industrial Zone. Hazardous waste inventory for 2008 is generated using filled National Waste Transport Forms for hazardous waste disposal prepared for IZAYDAS. The types and amounts of hazardous waste generated are obtained from these forms. The obtained information is evaluated respect to each sector monthly. In the final part of the study, the importance of the inventory work is highlighted and discussed all charts and datas. Accordingly, the most quantitiy of the hazardous waste is generated from automotive industry in GOSB. Also the most dangerous types of waste are found as sludge and contaminated waste coming from various processes. Also the most dangerous types of waste are found as sludge and contaminated waste coming from various processes. Moreover, the less transporting of hazardous waste is observed in some months due to insufficient capacity of IZAYDAS. At last, various suggestions are made for organization of the hazardous waste management and inventory.