Long-term production planning of an open-pit iron mine
Bir açık demir madeninin uzun dönemli üretim planlaması
- Tez No: 972856
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, maden planlama yazılımı kullanılarak demir cevheri yataklarının açık ocak madenciliği modellemesi ve üretim optimizasyonu için gelişmiş bir çerçeve sunmaktadır. 42 adet demir cevheri arama sondajından elde edilen verilerle, üç farklı cevher tipi için ayrı ayrı kaynak tahmini yapılmış; bu süreçte ters mesafe ile ağırlıklandırma (IDW) ve krigleme yöntemleri uygulanmıştır. Amaç, demir tenörlerinin uzamsal dağılımını kestirmek ve her bir interpolasyon tekniğinin doğruluğunu değerlendirmektir. Tez, nihai şev sınırı optimizasyonuna odaklanmanın yanı sıra, ocağın zaman içindeki gelişimini yönlendiren çeşitli ocak geliştirme stratejilerini de incelemektedir. Nihai ocak ve yuvalı ocaklar değerlendirildikten sonra, planlama esnekliği, operasyonel süreklilik ve uzun vadeli finansal dayanıklılık açısından en uygun olan nihai ocak daha fazla operasyon için seçilmiş ve tek fazlı bir gelişim şeklinde tasarlanmıştır. Son açık ocak tasarımı, maden planlaması ve üretim programlamasının temelini oluşturan standart maden bloklarına bölünmüştür. Daha sonra, kârlılık ile operasyonel kısıtlamalar arasında denge sağlayan bir üretim planlaması stratejisi geliştirilmiş ve blokların çok yıllı üretim dönemleri boyunca sıralı olarak çıkarılması sağlanmıştır. Üretim planlaması, 15 yıllık bir süre boyunca toplam 3772 maden bloğu için yapılmış olup, yıllık en fazla 25 milyon tonluk bir üretim kapasitesi ile cevher tenör oranı, yıllar içinde %25 ile %38 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an advanced framework for open-pit mine modeling and production optimization of iron ore deposits using mine planning software. Using data from 42 iron ore exploration drill holes, resource estimation was conducted separately for three types of ore bodies by applying both inverse distance weighting (IDW) and kriging methods. The aim was to estimate the spatial distribution of iron grades and to evaluate the accuracy of each interpolation technique. The study not only focuses on optimizing the pit boundary, but also examines different pit development strategies that control the evolution of the pit over time. After evaluating the ultimate pit and the nested pits, the ultimate pit was selected due to its planning flexibility, operational continuity and better long-term financial resilience for continued operation, and was finally designed as a single-phase development. The final open pit plan was divided into standard mining blocks, which formed the basis for mine planning and production scheduling. A practical scheduling strategy was then developed to spread the mining of the blocks over several production periods, ensuring a balance between profitability and operational constraints. Production planning was carried out over a 15-year period for 3,772 mining blocks with a maximum annual capacity of 25 million tons and a minimum and maximum ore grade of 25%-38% over the years.