Bazı ağır metal ve radyoelementlerin zeolit tarafından sorpsiyonunun incelenmesi
A Study on the sorption of some heavy metal and radioelement by zeolite
  1. Tez No: 119654
  2. Yazar: HALE ALEV ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Manisa-Gördes bölgesinden temin edilen klinoptilolit bakımından zengin zeolit, asit ve baz çözeltileri ile modifiye edildi. Klinoptilolitin modifikasyonunda NaOH, HC1 ve HNO3 çözeltileri kullanıldı. Gerek doğal gerekse modifiye klinoptilolit türlerinin sulu çözeltilerden U(VI) ve Ni(II) adsorpsiyonu ve iyon değiştirme kapasitesi, başlangıç metal iyon derişimi, çözelti pH'sı, sıvı/katı oranı ve katı-sıvı temas süresi faktörlerine bağlı olarak incelendi. Deney sonuçlan, UO%+ ve Ni1+ formundaki katyonların NaOH modifiye>Doğal >HN03>HC1 ve NaOH modifiye>HCl >HN03>Doğal klinoptilolit sırasında katyon değiştirme kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. En yüksek katyon değiştirme kapasitesi değerlerinin UO\* için sırasıyla 1,36; 1,24; 1,042; 0,94 meg/g ve Ni2+ için ise 0,204; 0,195; 0,182; 0,173 meg/g olduğu saptandı. En uygun iyon değiştirme koşullarının UO^ için tüm klinoptilolit türlerinde sıvı/katı=30/l değerinde, doğal klinoptilolitte pH=5, NaOH modifiye klinoptilolitte pH=8, HNO3 ve HC1 modifiye klinoptilolitlerde ise pH=2 de gerçekleştiği belirlendi. M2+için ise yine tüm klinoptilolit türlerinde sıvı/katı=30/l, doğal klinoptilolitte pH=4, NaOH modifiye klinoptilolitte pH=3, HNO3 ve HC1 modifiye klinoptilolitlerde ise pH=l de en yüksek katyon alım değerlerine ulaşıldığı gözlendi. Uranyum ve nikelin klinoptilolitteki sorpsiyonu Freundlich tipi sorpsiyon izotermine uygunluk göstermiştir. Sonuç olarak UÖ^ ve M2+ 'nin çözelti ortamından doğal ve modifiye klinoptilolit türleri kullanılarak uzaklaştırılabileceği belirlendi. Ancak Ni(II) sorpsiyonu U(VI)'ya kıyasla oldukça zayıf bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the removal and recuperation of uranium and nickel from their solution using natural and acid or base modified clinoptilolites were outlined. The treatment of Manisa-Gördes clinoptiloüte tuff with NaOH, HCI and HNO3 solutions creates their modified forms. The ion exchange and sorption ability of U(VI) and Ni(II) cations were studied depending on initial cation concentration, pH, liquid/solid ratio and solid-liquid contact time. Experimental results show that UO^ and M2+ cation exchange capacities decrease by following order : NaOH modified>Natural >HN(>3 modified>HCl modified and NaOH modified> HCI modified >HN03 modified>natural clinoptiloHte The maximum cation exchange capacities for UO\* were 1,36; 1,24; 1,042; 0,94 meg/g, respectively, and for M2+ were 0,204; 0,195; 0,182; 0,173 meg/g respectively. The optimum ion exchange conditions for UO\+ were pH=5, pH=8 and pH=2 and for Ni2+ were pH=4, pH=3, pH=l using natural, NaOH modified and HCI or HNO3 modified clinoptilolites as sorption materials, respectively, at liquid/solid ratio of 30/1. The sorption data for uranium and nickel was fitted to Freundlich isoterm. Finally, the removal of UO\* ve Ni2* from their solutions were successfully carried out using natural and acid or base modified clinoptilolites. Therefore Ni(II) sorption ability was not considerable comparing with U(VI) sorption.