Performance analysis of manufacturing systems
İmalat sistemlerinin performans analizi
- Tez No: 119663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Sistemlere yönelik bütün çalışmalar iyileştirme kavramına dayanır. İyileştirme adına yapılacak bir çalışma“neyi? nasıl?”sorularının cevaplarım hedefler. Bir sistemi iyileştirmek için, önce, sistemin mevcut yeterliliğinin ölçülmesi gerekir. Ardından hedef basan düzeyleri saptanmalıdır. Bu bakımdan, performans analizi, sistemin mevcut yeterliliğinin saptanması ve sistemin başarısını etkileme potansiyeli olan alternatif stratejilerin etkisinin değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Performans analizini kolaylaştırmak için sistemlerin modellerinden yararlanılır. Genel olarak iki model türü kullanılır; analitik modeller ve simulasyon modelleri. Sistemlerdeki karmaşık yapılardan dolayı, simülasyonun uygulanabilirliğinin daha fazla olduğu söylenebilir. Bu tezde, bir imalat sisteminin performansını iyileştirmek için simulasyon modelleme tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All system studies base on improvement concept. In the name of improvement, answers for“what”and“how”questions are searched. To improve a system, first, its current capability should be measured. Then, target success levels should be determined. In this respect, performance analysis can be defined as determination of the current capability of the system and evaluation of the effects of alternative strategies which have potential to improve the performance of the system. Models of the systems are employed to ease the performance analysis. Two types of models are widely used; analytical models and simulation models. Due to the complex natures of the systems, it can be said that simulation models are more applicable. In this thesis, the simulation modeling technique is employed to improve the performance of a manufacturing system.