An Electronic data interchange (EDI) implementation via E-mail in law automation system
Hukuk otomasyon sisteminde E-posta ile elektronik veri değişimi (EDI) uygulaması
- Tez No: 119675
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Toplumda bilgisayarlaşmanın artması, iş organizasyonunda büyük değişikliklere neden olmaktadır. Kağıtla yürütülen süreçler, işlerin elektronik olarak yapılmasının sağladığı faydalara sahip olabilmek için tekrar planlanmaktadır. İşyerleri her geçen gün büyüyen rekabet dünyasının şartlarını karşılamak için elektronik ticareti uygulamaktadırlar. Günümüzde, zamanında veri değişimini sağlamak, devamlı metotlar kurmak, süreçlerin ve prosedürlerin verimliliğini arttırmak, bir yandan personel ve bilgininin etkinliğini arttırırken, diğer bir yandan giderleri düşürmek için elektronik ticaret araçlarından biri olan elektronik veri değişimi (EDI) kullanılmaktadır. Bu tezde, bir Hukuk Otomasyon Sistemi' nde kullanılmak üzere tasarlanan LEDI (Law EDI), yani e-posta yoluyla standart olmayan EDF yi kullanan bir veri değişişim sistemi önerilmektedir. LEDI, bir şirketin Hukuk Otomasyon Sistemi uygulamasını kullanan her bir birimi arasındaki veri alış-verişini sağlamaktadır. Önerilen sistem, özellikle coğrafi olarak birbirinden uzak birimlere sahip olan ve bunlarla veri ve iş dokümanı değişimine ihtiyaç duyan şirketler için uygundur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increased computerization of the society is triggering major changes in the organization of work. Paper-driven processes are being reengineered to capture the benefits of doing business electronically. Businesses are implementing electronic commerce (EC) to meet the imperatives of an increasingly competitive world. Today electronic data interchange (EDI), which is one of the electronic commerce tools, is used to improve the quality and timeliness of data exchange, establish consistent methods, streamline processes and procedures, and reduce costs while increasing the effectiveness of personnel and information. In this thesis, LEDI (Law EDI) - a data exchange system-, which uses informal EDI via e-mail, is proposed to be used for a Law Automation System. LEDI provides data interchange between the units of a company which use Law Automation System applications at their sites. The proposed model is suitable especially for the firms that have units located at geographically far places and need to exchange data and business documents with these units.