Foraminiferal and algal biostratigraphy and petrology of the triassic to early cretaceous carbonate assemblages in the Karaburun peninsula (Western Turkey)
Karaburun yarımadası'nda (Batı Türkiye) triyas-erken kretase karbonat topluluğunun foraminifer ve alg biyostratigrafisi ve petrolojisi
- Tez No: 119697
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu çalışmada Karaburun Yarımadası (îzmir) Orta Kesimi'nin stratigrafik ve paleontolojik özellikleri incelenmiştir. Alanda Mezozoyik yaşlı karbonat istifi birbirleriyle problemli dokanak ilişkileri sunan temel kayalarım üzerler. Mesozoyik topluluk ile altlayan Karbonifer (Başkiriyen) yaşlı Kireçtaşı-dolomit birimi'nin dokanağı bir uyumsuzluk gibi görünür. Bununla birlikte, Mezozoyik istifin Bloklu-türbiditik kırıntılı birimi üstlediği alanlarda, dokanak, bir“yerdeğiştirme dokanağı”özellikleri sunar. Mezozoyik karbonat istifi, altta Orta Anisiyen öncesi ve/veya Orta Anisiyen yaşlı Gerence Formasyonu ile başlar ve üste doğru Orta Anisiyen-Noriyen yaşlı Camiboğazı Formasyonu, Noriyen yaşlı Güvercinlik Formasyonu, Resiyen-Orta Lias yaşlı Nohutalan Formasyonu, Kimmerisiyen yaşlı Birgi Formasyonu ve Albiyen ve/veya Albiyen-Albiyen sonrası yaşlı Aktepe Formasyonu ile devam eder. Camiboğazı Formasyonu içinde Orta Anisiyen-Ladiniyen yaşlı Laleköy, Ladiniyen- Karniyen yaşlı Saplazdağı ve Karniyen-Noriyen yaşlı Hanaylı üyeleri ayırtlanır. Nohutalan Formasyonu içinde Resiyen-Erken Liyas yaşlı Alt kireçtaşı ve Erken-Orta Liyas yaşlı Üst kireçtaşı astbirimleri ayırtlamr. Aktepe Formasyonu, Albiyen yaşlı Kireçtaşı ve Albiyen ve/veya Albiyen sonrası yaşlı Kireçtaşı-çakıltaş astbirimlerine ayrıhr. Mezozoyik istifi boksit düzeyleri içeren iki farklı uyumsuzluk düzlemi tararından kesilir. Bu uyumsuzluklar alttan üste doğru Orta Lias-Kimmerisiyen ve Kimmerisiyen-Albiyen yaş aralıklarına karşılık gelir. vıİstifin Orta Anisiyen öncesi ve/veya Orta Anisiyen yaşlı en alt kesimi derin deniz-yokuş önü koşullarını yansıtır. Orta Ansiyen yaşlı bölümün en üst kesimleri karbonat platform ortamında çökelmiştir. Orta Anisiyen-Noriyen yaşlı kireçtaşlanmn değişik bölümleri, alttan üste, yokuş önü, gelgit altı, sığdeniz-lagünel platform ve gelgit altı-gelgit arası fasiyeslerde çökelmiştir. Orta Noriyen kayaları ender plaj kumu içeren sınırlı dolaşımlı sığ deniz koşullarını yansıtır. Resiyen-Liyas yaşlı kesim gelgit altı-gelgit arası koşullan ile ardalanan sınırlı dolaşımlı sığ platform koşullarında çökelmiştir. Bu istif Orta Liyas'ın sonunda, olasılıkla kıyı düzlüğü koşullarında oluşmuş boksit düzeyleri içeren, bir uyumsuzluk düzlemi ile kesilir. Karbonat istifinin Üst Jura kesimi, dolaşımlı sığdeniz platform ortamında oluşmuştur ve olasılıkla kıyı düzlüğü koşullarında oluşmuş boksitler içeren, ikinci bir uyumsuzluk yüzeyi ile kesilir. Mezozoyik karbonat istifinin en üst kesimi ise alttan üste, sırasıyla, sınırlı dolaşımlı sığ deniz, yokuş önü ve sığ deniz ortamlarında çökelmiştir. Bu çalışmada 105 Triyas, 25 Jura ve 28 Kretase foraminifer taksonu ve 21 Triyas, 3 Jura ve 9 Kretase algal taksonu tanımlanmıştir. İstifin foraminifer ve alg içeriği ayrıntılı yaş verilmesine olanak tanır. Triyas yaşlı birimleri içinde alttan üste doğru Orta Anisiyen (Pelsoniyen) için Meandrospira dinarica aşmalı menzil zonu, Pelsoniyen-Kordevaliyen aralığı için Turriglomina mesotriassia menzil zonu, Ladiniyen-Karniyen için Triadodiscus eomesozoicus kısmi menzil zonu, Erken Noriyen için Aulotortus communis aralık zonu, Orta Noriyen için Triasina oberhauseri menzil zonu, Orta-Geç Resiyen aralığı için Triasina hantkeni menzil zonu tanımlanmıştır. Alt Jura birimlerinde Geç Pliensbaschian için Orbitopsella praecursor menzil zonu önerilmiştir. Alt Lias-Albiyen kayalarının algal içerikleri Güney Tetis kökenli bir florayı simgeler. Çalışma alanındaki karbonat istifin içinde gözlenen kıvrım ve fayları oluşturan sıkıştırma tektoniği için, olası en erken yaş Albiyen sonrasıdır. vu
Özet (Çeviri)
The Mesozoic carbonate assemblage of the central region of the Karaburun Peninsula is stratigraphically and paleontologically investigated. The Mesozoic carbonate assemblage rests on the basement rocks which bound each other along problematical contacts. The contact of the Mesozoic assemblage and the Carboniferous (Bashkirian) Limestone unit seems to be an unconformity. The contact between the Mesozoic assemblage and the Blocky-turbiditic clastic unit, on the other hand, is a displacement plane. The Mesozoic carbonate assemblage consists of, from base to top, pre-Middle Anisian and/or Middle Anisian Gerence Formation, Middle Anisian to Norian Camiboğazı Formation, Norian Güvercinlik Formation, Rhatian to Middle Liassic Nohutalan Formation, Kimmeridgian Birgi Formation and Albian and/or post-Albian Aktepe Formation. The Camiboğazı Formation is divided into Middle Anisian to Ladinian Laleköy, Ladinian to Carman Saplazdağı and Camian to Norian Hanayh Members. The Nohutalan Formation is divided informally into Rhaetian to Early Liassic Lower limestone an Early to Middle Liassic Upper limestone subunits. The Aktepe Formation is divided informally into Albian Limestone and Albian and/or post-Albian Limestone-conglomerate subunits. The Mesozoic sequence is interrupted by two bauxite-bearing unconformity surfaces which correspond to the Middle Liassic to Kimmeridgian and Kimmeridgian to Albian time intervals, respectively. The pre-Middle and/or Middle Anisian lowermost part of the Mesozoic carbonate rocks reflect deep sea to fore slope conditions. The uppermost part of Middle Anisian IVrocks indicate carbonate platform and carbonate build up environments. The Middle Anisian to Norian limestones precipitated mainly in the fore-slope, subtidal, open shelf to lagoonal platform and subtidal to intertidal environments, respectively. The Middle Norian formations display sporadic beach conditions and shallow restricted shelf conditions. The Rhaetian to Liassic part of the sequence precipitated in restricted circulation shallow platform conditions with subtidal to intertidal intercalations. The sequence is interrupted by a bauxite-bearing unconformity which is thought to be formed in a lowland coastal environment at the end of Middle Liassic. The Upper Jurassic part of the sequence precipitated in an open shelf platform environment and is interrupted by a second bauxite-bearing unconformity surface which corresponds to a lowland coastal environment. Uppermost part of the sequence precipitated in open to restricted shelf environment evolving to fore-slope and shallow water marine conditions, respectively. In the study 105 Triassic, 25 Jurassic and 28 Cretaceous foraminiferal taxa, and 21 Triassic, 3 Jurassic and 9 Cretaceous algal taxa are determined. Foraminiferal and algal determinations revealed detailed ages for the sequence. In the Triassic formations from base to top, Meandrospira dinarica concurrent range zone for Middle Anisian (Pelsonian), Turriglomina mesotriassia range zone for the Pelsonian-Cordevalian time interval, Triadodiscus eomesozoicus partial range zone for Ladinian-Carnian, Aulotortus communis interval zone for the Early Norian, Triasina oberhauseri range zone for the Middle Norian, Triasina hantkeni range zone for the Middle-Late Rhaetian time interval are described. In Lower Jurassic formations, Orbitopsella praecursor range-zone for Late Pliensbaschian is suggested. Lower Liassic to Albian rocks contain algal flora indicating a southern Tethyan origin. The Mesozoic sequence are compressed, folded and faulted in the study area. The earliest age of this deformation is thougth to be post- Albian.