Hadim Napı permiyen-karbonifer geçişi biyostratigrafisi
Biostratigraphy of permian-carboniferous passage of Hadim nappe
- Tez No: 66166
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Çalışma alam, Toroslar'da Karaman iline bağlı, Sanveliler ilçesinin güneybatısında, 1/25 000 ölçekli Alanya O28 c2-c3 ve O29 dl-d4 paftalarında yeralır. Çalışmanın amacını Karbonifer-Permiyen geçişinin biyostratigrafisi oluşturur. Bu sınırın belirlenmesi amacıyla Çatalkatran Tepe ve Sıvan Dere'den alınan iki adet ölçülü stratigrafik kesit incelenmiştir. Çalışma bölgesinde Hadim Napı'na ait Üst Devoniyen-Üst Kretase zaman aralığında çökelmiş karbonat ve kırıntılı kayaçlar yer almaktadır. Üst Triyas başlangıcı dışında sürekli bir tortullaşma vardır. Bu çalışmada incelenen Gavuralanı Formasyonu (Kasimoviyen-Gjeliyen), oldukça sığ ortamda çökelmiş, demiroksit ve küçük foraminiferce zengin (Tetrataxis, Globivalvulina, Eotuberitina, Ammovertella vb.), karbonatlardan oluşmaktadır. Formasyonun üst düzeylerinde gözlenen Girvanellalı Kireçtaşlannda (Calcaires a Girvanellas, Güvenç, 1965) küresel fusulinlerin (Sphaeroschnvagerina sp. vd.) ilk ortaya çıkışı ile Asseliyen yaşlı Dikmentepe Formasyonuna geçilir. Asseliyen'in karakteristik Pseudofitsulina'lanıu. (Pseudofusulina pailensis ferganensis Dutkevitch, 1939, Pseudofusulina buzulukensis Dobrokhotova, 1971, Pseudofusulina parviflucta Zhou, 1982 vb.) içeren formasyonda Girvanellalı Kireçtaşlan hakimdir. Mikropaleontolojik çalışmalarda; 18 küçük foraminifer, 9 füsulin ve 8 alg cinsi tanınmıştır. Bunlardan 9 küçük foraminifer cinsine ait 21, fusulinlerin tamamına ait 30 türün sistematik incelemesi yapılmış, Pseudofusulina bashkirica Korzhenevski, 1940 türüne ait Pseudofusulina bashkirica turauiana subsp. nov. alt türü tanımlanmıştır. Karbonifer-Permiyen geçişi Çatalkatran Tepe ölçülü stratigrafi kesitinde Boultonia mllsi Lee, 1927nin bittiği Sphaeroscfavagerindnm başladığı, Sıvan Dere ölçülü stratigrafi kesitinde ise Quasifusulind\arw (Quasifusulina karawanensis Miklukho- Maklay, 1949, Quasifusulina longissima Möller, 1878 vb.) ilk ortaya çıktığı seviye olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigated area is located on the southwestern part of Sanveliler (Karaman)area in the Taurus region and included in Alanya 028 c2-c3 and 029 dl-d4 sheets..The purpose of the study is to determine the biostratigraphy of the Carboniferous-Permian passage. Two stratigraphic sections were measured to indicate this passage atthe Çatalkatran Tepe and Sıvan Dere areas.The studied sections are realised at the Hadim Nappe (Anatolian Platform) thatcontains carbonate and detrital sediments belonging to Upper Devonian to UpperCretaceous time interval. The sections show continous sedimentation except duringthe Upper Triassic period. The Gavuralam Formation of Gjelian-Kassimovian age isdeposited in a shallow marine environment and is made up of carbonates, detritalsediments rich in iron oxide and small foraminifera (Tetrataxis, Globivalvulina,Eotuberitina, Ammovertella etc.). Girvanella Limestones (Calcaries a Girvanelles,Güvenç, 1965) which represents the upper levels of the formation pass into theDikmentepe Formation of Asselian age with the appearance of sphaerical fusulinids{Sphaeroschwagerina sp. etc.). The Dikmentepe Formation which contains characteristic Pseudofusulins of Asselian age {Pseudofusulina pailensis ferganensisDutkevitch, 1939, Pseudofusulina buzulukensis Dobrokhotova,1971,Pseudofusulinaparviflucta Zhou, 1982 etc.) is mainly composed of Girvanella Limestones.Mcropaleontologically, 18 small foraminiferal, 9 fusulinid and 8 algal genera aredetermined and 21 small foraminifera and 30 fusulinid species systematically described. The new subspecies Pseudofusulina bashkirica turquiana of Pseudofusulina bashkirica Korzhenevski, 1940 is defined for the first time. TheCarboniferous-Permian passage is determined by the disappearance of Boultoniawillsi Lee, 1927 and the appearance of Sphaeroschwagerina sp. in the CatalkatranTepe section, by the appearance of Quasifusulins (Quasifusulina karawanensisMiklukho-Maklay, 1949, Quasifusulina longissima Möller, 1878 etc.) in the SıvanDere section.