Topolojik ortanca yöntemi ile mamogramlarda kanser teşhisi
Diagnosis of cancer in mammograms by using topological median method
  1. Tez No: 119776
  2. Yazar: İBRAHİM KIVANÇ CİHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRAY ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPOLOJİK ORTANCA YÖNTEMİ İLE MAMOGRAMLARDA KANSER TEŞHİSİ IBRAHIM KIVANÇ CİHAN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hakan Güray ŞENEL 2002, 87 sayfa Meme kanseri kadınlar arasında kanser nedeniyle olan ölümlerin en büyük nedenidir. Meme kanserinin erken teşhisi ölüm oranını düşürmektedir. Mamografi bu konuda kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu çalışmada, mamogramlar üzerindeki hastalığın başlangıç aşamasında ortaya çıkan mikrokalsifikasyonların bulunması amacıyla bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem topolojik açma işleminin eksiltmeli kümelendirme yöntemi ile birleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Toplam otuz dört nıamogram üzerinde denenen yöntem, mamogram üzerindeki mikrokalsifikasyon içeren bölgelerin bulunması ve sınırlarının belirlenmesinde %93 oranında başarı sağlamıştır. Ayrıca bu yöntemi mamogram üzerinde uygulayabilmek için, kişisel kullanıma yönelik ve ücretsiz yazılım teknolojileri kullanan bir PACS sistemi geliştirilmiştir. MEGARS adı verilen bu sistem ile, öncelikle mamogramların, çeşitli görüntü işleme yöntemleri ile incelenebilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Görüntü İşleme, PACS, CAD, Mamogram, Sayısal Topoloji, Bulanık Kümelendirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis DIAGNOSIS OF CANCER IN MAMMOGRAMS BY USING TOPOLOGICAL MEDIAN METHOD IBRAHIM KIVANÇ CİHAN Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical and Electronics Engineering Program Supervisor: Asisst. Prof. Hakan Güray ŞENEL 2002, 87 pages Breast cancer is one of the leading causes of cancer related mortality among women. Early diagnosis of cancer reduces the rate of fatality. Mammography is the most widely used imaging technique for inspection. In this thesis, a method for detecting the early signs of breast cancer has been developed. This technique is composed of a filter based on digital topology and a fuzy clustering method, c-means. It has been applied on 34 mamograms and a success rate of 93% has been achieved. Also, in order to make this method available for personal usage, a personal PACS system has been designed. The system, called MEGARS, is especially intended for mammogram inspection. Keywords : Image Processing, PACS, CAD, Mammogram, Digital Topology, Fuzzy Clustering