The evolution and role of anti-splash rim bowls in the Late Bronze Age ceramic production
Geç Bronz Çağı dökülmeyi engelleyen ağızlı kaselerin gelişimi ve seramik üretimindeki rolü
- Tez No: 939573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHELE MASSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Geç Tunç Çağı seramik üretimi bağlamında Anti-Splash Rim Bowl (ASRB) formunu incelemektedir. Önceki çalışmalar, ASRB'leri genellikle Kuzey-Orta Anadolu (NCA) tarzı seramiklerin bir alt grubu olarak ele almış ve Hitit imparatorluk etkisi ve standardizasyon çerçevesinde değerlendirmiştir. Ancak bu çalışma, ASRB'lerin kökenlerini, üretim tekniklerini ve bölgesel dağılımını inceleyerek, özellikle Erken Tunç Çağı'na kadar uzanabilecek olası erken örnekleri de göz önünde bulundurarak mevcut araştırmalardaki önemli boşlukları doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, teknolojik tipoloji, morfotipoloji, kronotipoloji ve kantitatif analizleri içeren çok yönlü bir analitik yaklaşım benimsenmiştir. Bu yöntem, farklı bölgelerdeki ASRB örneklerini sistematik olarak değerlendirerek, bölgesel farklılıkları, üretim standardizasyonunu ve kullanım bağlamlarını anlamayı hedeflemektedir. Bulgular, ASRB'lerin belirli seviyelerde benzerlik gösterdiğini, ancak özellikle merkez ve çevre bölgeler arasındaki seramik mal grupları, üretim teknikleri ve mekânsal dağılım açısından önemli değişkenlikler sergilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışmada tek tip bir üretim modelinin bulunmadığı vurgulanmış olup, ASRB'lerin katı bir merkezi sistemden ziyade yerel üretim gelenekleri tarafından şekillendiği önerilmektedir. Bu araştırma, Geç Tunç Çağı Anadolu seramik gelenekleri üzerine seramik analizlerini daha geniş sosyo-politik ve ekonomik bağlamlarla ilişkilendirerek yeni bakış açıları sunmaktadır. Çalışma, zanaatkârlık uzmanlaşması, teknolojik aktarım ve antik Anadolu'daki imparatorluk etkisi üzerine devam eden tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the Anti-Splash Rim Bowl (ASRB) within the broader framework of Late Bronze Age ceramic production. While previous studies have primarily examined ASRBs as a sub-group of North Central Anatolian (NCA) style pottery through the lens of Hittite imperial influence and standardization, this study aims to fill key gaps by exploring their origins, production techniques, and regional distribution, including potential Early Bronze Age precedents. A multi-faceted analytical approach is employed, integrating technological typology, morphotypology, chronotypology, and quantitative methods. This methodology systematically assesses ASRBs across multiple sites, focusing on regional variations, production standardization, and contextual usage. The findings indicate that while ASRBs exhibit uniformity at certain levels, however, significant variability exists in their fabric composition, production techniques, and spatial distribution, particularly between core and peripheral regions. Additionally, the study highlights the diversity of different regional production modes, suggesting that ASRBs were shaped by localized traditions rather than a strictly centralized system.This research provides new insights into Late Bronze Age Anatolian pottery traditions by bridging ceramic analysis with broader socio-political and economic contexts. It contributes to ongoing discussions on craft specialization, technological transmission, and imperial influence in ancient Anatolia.