Tilapia (Oreochromis niloticus)'larda deneysel Streptococcus iniae enfeksiyonunda oluşan histopatolojik bulguların ve bazı kan parametrelerinin incelenmesi
Investigation of hitopathological findings and blood parameters of tilapia (Oreochromis niloticus), infected with Streptococcus iniae
- Tez No: 119794
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz DOKTORA TEZİ TILAPIA (OREOCHROMIS MLOTICUS )'LARDA DENEYSEL STREPTOCOCCUS İNME ENFEKSİYONUNDA OLUŞAN HİSTOPATOLOJİK BULGULARIN VE BAZI KAN PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ A.Erdem DÖNMEZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLER Yıl 2002, Sayfa 71 Jüri: Prof. Dr. İbrahim CENGİZLER ProfDr. Gürkan EKİNGEN Prof.Dr. İhsan AKYURT Yrd.Doç.Dr. Mahmut Ali GÖKÇE Yrd.Doç.Dr. Aysel SAHAN Bu çalışmada Streptococcus iniae etkeninin intraperitoneal (karın içi) enjeksiyonu yoluyla Oreochromis niloticus'ta oluşturulan enfeksiyona bağlı gelişen makroskobik ve mikroskobik patolojik görünüm ve bazı kan parametrelerinde değişimler belirlenmiştir. Bakteri 103, 104, 105 ve 106 cfu dozlarında hazırlanarak balıklara intraperitoneal (karın içi) enjeksiyon yoluyla verilmiştir. Histopatolojik muayenede solungaç dokuda sekonder lamellerde, yoğun lenfosit infiltrasyonu ve makrofaj infiltrasyonu belirlenmiş, aynı görünüm solungaç arkına ait bölgelerde de tespit edilmiştir. Karaciğer sinuzoidlerinde genişlemelerle birlikte konjesyonlar ve hepatosit dejenerasyonu ile yine sinuzoidler içerisinde lenfosit ve makrofaj infiltrasyonu belirlenmiştir. Böbrek interstisyumunda tüp epitellerinde şişme, fokal alanlarda dejenerasyon, parenkim içerisinde yoğun lenfosit infiltrasyonu ve makrofaj infiltrasyonu belirlenmiştir. Ön barsak ve arka barsağın mukozasında dökülmeler, mukoza ve submukoza katmanlarında da lenfosit ve makrofaj infiltrasyonu belirlenmiştir. Myokard'ta kas fibrilleri arasında yine yoğun bir şekilde lenfosit infiltrasyonu ve makrofaj infiltrasyonu ile karakterize miyokarditis belirlenmiştir. Dalak dokusunda ise, sinuzoidler içerisinde yoğun bir şekilde bakteri kolonilerine rastlanmıştır. Hematokrit değerleri ve serum elektrolit değerlerinde de bakteri derişimleri arasındaki farklılıklara bağlı olarak değişimler saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Tilapia (O. niloticus), S. Mae, Histopatoloji, Hematokrit, Kan Elektrolitleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhÖ THESIS INVESTIGATION OF HISTOPATHOLOGICAL FINDINGS AND BLOOD PARAMETERS OF TELAPIA, INFECTED WITH STREPTOCOCCUS INIAE A.Erdera DÖNMEZ DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ibrahim CENGİZLER Year 2002, Pages 71 Jury: Prof.Dr. Ibrahim CENGİZLER Prof.Dr. GürkanEKİNGEN Prof.Dr. İhsan AKYURT Asst.Prof. Dr. Mahmut Ali GÖKÇE Asst.Prof Dr. Aysel SAHAN In this experiment, the macroscobic and microscobic pathological findings and some of the changes in blood parameters have been studied in Oreochromis niloticus infected with Streptococcus iniae intraperitoneally. The bacterial solution was prepared in dosages of 103, 104, 105 and 10s cfu. The intensive lymphocyte and macrophage infiltration was evident in the secondary lamellae in gills and the same was also spotted in areas belong to gill arches. Both the enlargements and congestions of liver sinusoids and hepatocytes degenerations were found. In addition to this, there was on infiltration of lymphocytes and macrophages of the sinusoids. Hie swollen tubuler epitheliums of intersititiums the degenerations of focal areas and intensive lymphocytes and macrophages infiltration in parenchymal tissues in kidneys were also observed. The degenerations in anterior and posterior sections and infiltrations of lymphocytes and macrophages in mucosal and submucosal layers of digestive tract were identified. The myocarditis charecterized by intensive lymphocytes and macrophages infiltration in myocard fibrils was also evident. The bacterial colonies were also observed in sinusoids of spleen tissues. There was a difference in the values of hematocrit and blood electrolytes in respect to the differences in bacterial dosages used during this experiment. Key words : Tilapia (O. niloticus), S. iniae, Histopathology, Hematocrit, Blood Electrolytes II