Tilapia Nilotica'da bakırın karaciğer,solungaç,kas,böbrek beyin ve kan dokularındaki birikimi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Copper accumulation in liver kidney gill muscle brain and blood tissues of tilapia nilotica and its effect on some blood parameters
  1. Tez No: 25299
  2. Yazar: MUSTAFA KALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZ Bu araştırmada, 0.1, 0.5, 1.0 ve 5.0 ppra Cu ortam der isimler inde bakırın Tilapia nilotica' da karaciğer, solungaç, kas, böbrek, beyin ve kandaki birikimi ile metalin kan hemoglobin ve hematokrit düzeyleri üzerine etkilerinin 1, 7, 15 ve 30 günlük sürelerde belirlenmesi amaçlanmıştır. incelenen dokularda bakır birikimi ortam derişimi ve etkide kalma süresine bağlı olarak artmıştır. Bakır birikimi en fazla karaciğer, en az ise beyin dokusunda olduğu bulunmuş ve dokular arasında birikim ilişkisinin; Karaciğer > Böbrek > Solungaç > Kas > Beyin şeklinde olduğu saptanmıştır. Kandaki bakır düzeyleri genelde düşük olup, etkide kalma süresi ve derişim artışına paralel olarak artmıştır. Kan hematokrit yüzdesi ve hemoglobin miktarı deney süresine ve ortam derişimine bağlı olarak değişim göstermiştir. Genel olarak belirli bir sürede ortam derişiminin artması veya belirli bir ortam derişiminde etkide kalma süresinin uzaması ile bu parametrelerde başlangıçta bir artma, daha sonra tekrar düşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accumulation of copper in liver, gill, muscle, kidney, blood and brain tissues of Tilapis ni lotica and its effects on the hematocrit and hemoglobin content of blood were studied after exposing the fish to 0.1, 0.5, 1.0 and 5.0 ppm Cu for 1, 7, 15 and 30 days. Copper accumulation increased with increasing concentrations of copper in the medium and with increasing periods of exposure in the tissues studied. Highest levels of accumulation were recorded in liver, while the lowest accumulation levels were found in the brain tissue. The following relationship was found between the tissues in accumulating copper; Liver > Kidney > Gill > Muscle > Brain Accumulation levels in blood were generally low. The rate of accumulation, however, increased with increasing concentrations of copper and with increasing time of exposure. Percentage hematocrit and hemoglobin levels varied depending upon the copper concentration and exposure period. In general, an initial increase followed by a decrease in these parameters were observed by increasing the copper concentration or the exposure period.