Demirtaş-Sarımazı (Adana-Yumurtalık) arasının tektonostratigrafisi
Tectono-stratigraphical investigation of Demirtaş-Sarımazı (Adana-Yumurtalık)
  1. Tez No: 119815
  2. Yazar: OLGA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZÎ DEMIRTAŞ-SARIMAZI (ADANA-YUMURTALIK) ARASININ TEKTONOSTRATİGRAFİSİ Olga BOYRAZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman Doç. Dr. Ulvi Can ÜNLÜGENÇ Yıl: 2002, Sayfa: 46 Jüri Doç. Dr. Ulvi Can ÜNLÜGENÇ Prof. Dr. Cavit DEMİRKOL Doç. Dr. Erol ÖZER Misis-Andırm yapısal yükselim alanın doğusunda yer alan inceleme alam, kuzeybatıda Aslantaş doğrultu atımlı fey zonu; güneydoğuda Yumurtalık feyıyla smırlandınlmaktadır. Bu alan aynı zamanda Anadolu levhacığı ile Afrika-Arap levhalarının birleştiği kenet kuşağının yakın kuzey kısmında yer almaktadır. Arap ve Afrika levhalarının sınırı Aslantaş fay zonu ve bunun bileşimi olan Yumurtalık fayı olmalıdır. Araştırmanın amacı; Adana ili, Ceyhan ilçesinin doğusunda yer alan genç çökellerin stratigrafik incelenmesi ve yapısal özelliklerin belirlenmesidir. Çalışma alanında yüzeyleyen en yaşlı birim Andrın Formasyonu'nun Dokuztekne üyesidir. Andırın Formasyonundaki volkano-sedimanter fasiyesteki birimin yaşı Üst Kratese-Alt Eosen'dir. Tektonik dokanakla üzerlenen Karataş formasyonu; kumtaşı, kumlu kireçtaşı, marn, kireçtaşı ve konglomera ardalanması ile birlikte yer yer değişik olistolitler ve bloklardan ibaret olmakla beraber, birimin yaşı Alt-Orta Miyosen'dir. Karataş Formasyonu tektonik dokanakla Tortoniyen yaşlı sığ denizel karakterli Kızıldere formasyonu üzerinde bindirmeli bir dokanakla bulunmaktadır. Kuvaterner yaşh Delihalil bazaltı, bölgenin son tektonizma ürünü olup, levha içi karakter taşır. Bu bazaltlar, D.A.F. tektoniğine bağlı olarak gelişmişlerdir. Diğer Kuvaterner oluşukları ise alüvyonlar tarafından temsil edilmektedir. Anahtar Kelimden Yumurtalık layı, Ceyhan- Adana, Tektonik Dokanak, Doğrultu atım deformasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS TECTONO-STRATIGRAPHICAL INVESTIGATION OF DE3MİRTAS-SARIMAZI (ADANA-YÜMURTALIK) Olga BOYRAZ DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Assoc. Prof. Dr. Ulvi Can ÜNLÜGENÇ Year: 2002, Pages: 46 Jury Assoc. Prof. Dr. Ulvi Can ÜNLÜGENÇ Prof. Dr. Cavit DEMÎRKOL Assoc. Prof. Dr. Erol ÖZER The investigated area, which takes place to the east of Misis Structural High, is limited by Aslantaş rike-slip feult zone to the northwest and Yumurtalık Fault to the southeast This area is also located to the north f suture zone between the Anatolide platelet and Arabian-African plates. The borders of the Arabian and the Mean plates are formed by Aslantaş Fault Zone and its component of the Yumurtalık feult. The main aim of this research is to examine of the stratigraphical aspects and structural properties of the wk units cropping out to the east of Ceyhan town of the Adana city. The oldest unit of the investigated area is ipresented by Upper Cretaceous-Lower Eocene age Dokuztekne member of Andrm Formation. The age of the alcano-sedimentary fecies (melange unit) included within the Andrm Formation Fades (Melange) is Upper retaceous- Lower Eocene. The Karataş Formation, which is tectonically overlain, is mainly made up of indstone, sandy limestone, marl limestone and irregular different olistolithes and blocks as well as mglomerate sequences. The age of this unit is early to mid Miocene. Karataş Formation tectonically overlies ie younger shallow marine sediments of Tortonian age Kizddere Formation. Delihalil Basalts are of Quaternary i age is the last volcanic activity and products of this suture zone formed wilhin plate type. These basalts have aproved and developed upon EAF tectonic. Alluviums are the youngest deposits of the area. lev words; Yumurtalık feult, Ceyhan-Adana, Tectonic regime, Strike-slip deformation. II