Feke (Adana) ve Bayındır (Kaman) fluoritlerinin nadir toprak elementlerinin karşılaştırılması
Comparison of rare earth elements of fluorites in the region of Feke (Adana) and Bayındır (Kaman)
- Tez No: 119843
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Anahtar Kelimeler: . Fluorit, Nadir Toprak Elemetleri " i WWW*, Fluorite, Rare Earth Elemets
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ FEKE (ADANA) ve BAYINDIR (KAMAN) FLUORITLERININ NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Yusuf URAS ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof.Dr Servet YAMAN Yıl: 2002, Sayfa: 86 Jüri ProfDr Servet YAMAN Yrd.Doç.Dr. Mustafa AKYILDIZ Yrd.Doç.Dr. Mehmet YILDIRIM Bu çalışma ile Akkaya (Feke) ve Orta Anadolu (Kırşehir) bölgesinde yer alan fluoritlerin nadir toprak elementleri (NTE) analizleri sonucunda elde edilen veriler göz önünde bulundurularak oluşum kökenleri değerlendirilmiştir. Akkaya (Feke) fluoritlerinin Orta Anadolu (Kırşehir) fluoritleri gibi hidrotermal kökenli olduğu belirlenmiştir. Bunun yanısıra Akkaya (Feke) fluoritleri NTE içeriği, çalışma alanlarında yer alan diğer fluorit yataklarına göre daha düşük bir orana sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS COMPARISION OF RARE EARHT ELEMENTS OF FLUORITES IN THE REGION OF FEKE (ADANA) and BAYINDIR (KAMAN) Yusuf URAS DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr Servet YAMAN Year: 2002, Pages: 86 Jury Prof.Dr Servet YAMAN Assis.Prof.Dr. Mustafa AKYILDIZ Assis.Prof..Dr. Mehmet YILDIRIM The purpose of this research is to evaluate the origin of the fluorites, based on the analyses of the rare earth elements (REE), crop out in the region of Akkaya (Feke) and Middle Anatolia (Kırşehir) Akkaya (Feke) fluorites were originated from the hydrothermal processes as well as Middle Anatolia (Kırşehir) fluorites however, the NTE content of the Akkaya (Feke) fluorites had lower than the other fluorite ores in the study area.