Eğri yüzeyli deniz duvarlarında dalga yükleri
Wave forces on curved seawalls
- Tez No: 119875
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. SALİH KIRKGÖZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz DOKTORA TEZİ EGM YÜZEYLİ DENİZ DUVARLARINDA DALGA YÜKLERİ Mustafa MAMAK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. M. Salih KTRKGÖZ Yıl: 2002, Sayfa: 137 Jüri : Prof. Dr. M. Salih KTRKGÖZ Prof. Dr. Beşir ŞAHİN Yrd. Doç, Dr. Mehmet ARDIÇLIOĞLU Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK Yrd. Doç. Dr. Hatice ÖZMEN Kırılan dalgalar kıyı yapıları üzerinde kısa süreli ve şiddetli“çarpma basınçları”na sebep olurlar. Bu basınçlar yapının stabilitesi açısından önem arzetmektedir. Bu nedenle dalga ile yapının çarpma yüzeyi boyunca oluşan basınç dağılımının tesbitine ihtiyaç vardır. Çarpma basıncının ve bunun duvar üzerindeki dağılımının analizinde“su darbesi”ve“hava yastığı”gibi teorik modeller ile“impuls-momentum”analizi gibi yarı deneysel veya deneysel yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmada, düzlem ve eğri yüzeyli deniz duvarları üzerinde dalga kırılmasından doğan basınçların analizi için basınç impulsu modelini esas alan bir teorik yöntem kullanılmıştır. Olayı idare eden denklem çeşitli sayısal yöntemler ile çözülmüştür: (a) Sonlu farklar yöntemi, (b) Sonlu elemanlar yöntemi, ve (c) Sınır eleman yöntemi. Sayısal çözüm yöntemlerinin birbiri ile ve teorik olarak hesaplanan çarpma basınçlarının deneysel bulgular ile karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Kınlan dalga. Çarpma basıncı, Deniz duvarı, Eğrisel duvar, Sınır eleman yöntemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. THESIS WAVE FORCES ON CURVED SEAWALLS Mustafa MAMAK DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. M. Salih KIRKGÖZ Year: 2002, Pages: 137 Jury : Prof. Dr. M. Salih KIRKGÖZ : Prof. Dr. Beşir ŞAHİN : Assist. Prof. Dr. Mehmet ARDIÇLIO?LU : Assist. Prof. Dr. Zeliha SELEK : Assist. Prof. Dr. Hatice ÖZMEN Breaking waves cause impact pressures that can be very high in magnitude and short in duration on coastal structures. These pressures are important for the stability of the structure. Therefore pressure distribution between the wave and structure has to be determined. In order to predict the magnitude of impact pressures and their distributions on the wall some theoretical models such as water-hammer analysis and air-cushion analysis, semi-empirical models such as impulse-momentum analysis and experimental methods have been used. In this study, a theoretical method based on the determination of pressure impulse is used to analyze the impact pressures induced by waves breaking on the plane and curved seawalls. The numerical methods used for the solution of the governing equation are: (a) Finite difference method, (b) Finite elements method, and (c) Boundary element method. The comparison of the results of numerical methods with each other, and the comparison of impact pressures evaluated by theoretical analysis and from experimental data are carried out. Key Words : Breaking wave, Impact pressure, Seawall, Curved wall, Boundary element method. II