Gıda sanayiinde starter kültür olarak kullanılan bazı laktik asit bakterilerinin antifungal etkilerinin araştırılması
Investigation of antifungal effects of lactic acid bacteria used in food industry as starter
  1. Tez No: 119874
  2. Yazar: CANAN KAVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ GIDA SANAYİİNDE STARTER KÜLTÜR OLARAK KULLANILAN BAZI LAKTİK ASİT BAKTERİLERİNİN ANTIFUNGAL ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI CANAN KAVAS ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman :Yrd. Doç. Dr. Zerrin ERGİNKAYA Yıl : 2002, Sayfa : 54 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Zerrin ERGİNKAYA Prof. Dr. Fatih KOKSAL Yrd. Doç. Dr. Işıl VAR Bu çalışmada starter kültür olarak kullanılan Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacterium' a. ait toplam 9 farklı bakteri suşu ve 4 farklı ticari yoğurt kültürü laktik asit bakterilerinin bazı küf ve maya türleri üzerine antifungal etkisi araştırılmıştır, kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan laktik kültürlerin antifungal etkileri, 6 farklı küf türü (Penicillium expansum, Fusarium poae, Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus, Mucor sp., Geotrichum sp.) ve 6 farklı maya türü (Candida rugosa, Candida vini, Saccharomyces cerevisiae' 'nın farklı iki suşu ve Debaryomyces hansenii'nin farklı iki suşu) üzerinde agar diffüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. Sonuçta Lactobacillus bulgaricus NCC861 ve Streptecoccus thermophilus- Lactobacillus bulgaricus' dan. oluşan karışık ticari kültürün (Wiesby), Penicillium expansum 'un, Lactobacillus acidophilus NCC36'un Geotrichum sp.'nin misel gelişimini önlediği belirlenmiştir. Yine Streptecoccus thermophilus-Lactobacillus bulgaricus dan oluşan karışık ticari kültürün (Wiesby), Aspergillus flavus'un, Bifidobacterium longum'un. (Ezal), Aspergillus parasiticus' 'un, Lactobacillus bulgaricus NCC855 ve Streptecoccus thermophilus-Lactobacillus bulgaricus- Lactobacillus acidophilus-Bifidobacterium sp. ticari karışık kültürünün (Ezal) ise Penicillium expansum 'un misel gelişimini azalttığı gözlenmiştir. Yalnız Bifidobacterium longum NCC435 mayalardan Candida rugosa 'ya. antifungal etki göstermiştir. Bunların dışında çalışmada kullanılan diğer laktik asit bakterilerinin hiçbir antifungal etkisi görülmemiştir. Anahtar Kelime: Laktik Asit Bakterisi, Bifidobakteria, Antifungal Etki
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS INVESTIGATION OF ANTIFUNGAL EFFECTS OF LACTIC ACID BACTERIA USED IN FOOD INDUSTRY AS STARTER CULTURE CANAN KAVAS DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Suppervisor : Assist. Prof. Dr. Zerrin ERGINKAYA Year : 2001, Pages : 54 Jury : Assist. Prof. Dr. Zerrin ERGINKAYA Prof. Dr. Fatih KOKSAL Assist. Prof. Dr. Işıl VAR In this study, antifungal effects of lactic acid bacteria was investigated on some mould and yeast strains. The 9 of various lactic acid bacteria belonging to the Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacterium strains and the 4 of different commercial yoghurt culture were used. Antifungal effects of lactic cultures used in this study were investigated using the agar diffusion method on the 6 of different mould (Penicillium expansum, Fusarium poae, Aspergillus flaws, Aspergillus parasiticus, Mucor sp., Geotrichum sp.) strains and 6 of different yeast (Candida rugosa, Candida vini, two different of Saccharomyces cerevisiae, two different Debaryomyces hansenii) strains. Results from this study, in the presence of Lactobacillus bulgaricus NCC861 and commercial mixed yoghurt culture Streptecoccus thermophilus-Lactobacillus bulgaricus (Wiesby) no visible mycelium growth occured against Penicillium expansum, the same result occured with Lactobacillus acidophilus NCC36 against the Geotrichum sp. The same commercial mixed yoghurt culture Streptecoccus thermophilus-Lactobacillus bulgaricus (Wiesby) and commercial pure yoghurt culture Bifidobacterium longum slight mycelial development occured against the Aspergillus flavus and Aspergillus parasiticus, respectively, and the same results occured with both of Lactobacillus bulgaricus NCC855 and commercial mixed yoghurt culture Streptecoccus thermophilus-Lactobacillus bulgaricus-Lactobacillus acidophilus-Bifidobacterium sp. (Ezal) against the Penicillium expansum. Only Bifidobacterium longum NCC435 showed the antifungal effect against the Candida rugosa. Key Words : Lactic Acid Bacteria, Bifidobacterium, Antifungal Effect n