Aslantaş baraj gölü (Osmaniye) zooplanktonu
The Zooplankton of Aslantas dam lake (Osmaniye)
  1. Tez No: 119914
  2. Yazar: AHMET BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. Z. LUGAL GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz DOKTORA TEZİ ASLANTAŞ BARAJ GOLÜ (Osmaniye) ZOOPLANKTONU Ahmet BOZKURT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç.Dr. M.Ziya Lugal GÖKSU Y ıl 2002, Sayfa 68 Jüri: Doç.Dr. MZiya Lugal GÖKSU Prof Dr. Ercan SAPJHAN Prof.Dr. Ferit KARGIN Doç.Dr. Oya IŞIK Yrd.Doc.Dr. Ünal ERDEM Araştırmada, Nisan 2001 ve Mart 2002 tarihleri arasındaki bir yıllık süre içinde Aslantaş Baraj Gölü'nün zooplanktonu nitel ve nicel olarak incelenmiştir. Araştırma sonunda gölde Rotiferadan 2 alttür, 33 tür, Kladoseradan 14 tür ve Kopepodadan 4 tür olmak üzere toplam 51 tür ve 2 alttür belirlenmiş olup, ortalama 298.039 birey/m3 olarak belirlenen zooplanktonun %85.85'ini Rotifera, %9.34'ünü Kopepoda, %4.82'sini Kladosera grubunun oluşturduğu saptanmıştır. Rotiferadan Keratella cochlearis cochlearis, K. cochlearis tecta, Polycarthra dolichoptera, Trichocerca capucina ve Asplanchna priodonta, Kladoseradan Bosmina longirostris, Daphnia galeata, Diaphanasoma birgei, Leptodora langtii; Kopepodadan Cyclops vicinus ve naupli çalışma süresince her ay bulunmuştur. Bununla birlikte, Rotiferadan yüzeyde %34.59 oranla P. dolichoptera, derinde %29.29 oranla K. cochlearis cochlearis; Kladoseradan yüzeyde %1.46 ve derinde %4.07 oranla Bosmina longirostrisr, Kopepodadan yüzeyde %0.23 ve derinde %4.35 oranla Thermocyclops rylovi en çok bulunan türlerdir. Zooplanktonun derinliğe bağlı dağılımı araştırılmış, Rotiferanın 5.0. m'de, Kladoseranın 2.5. m'de ve Kopepodanın 5.0. m'de en bol seviyelerine ulaştıktan saptanmıştır. Ayrıca, toplam zooplanktonun %62'sinin ışıklı bölgede (fotik zon), %38'inin karanlık bölgede (afotik zon) olduğu bulunmuş ve ışıklı bölgedeki organizmaların bolluk sırası, Rotifer > Kopepod > Kladoser, karanlık bölgede ise Rotifer < Kopepod < Kladoser olarak belirlenmiştir. Baraj gölünde klorofil-a ölçümleri yapılmış, aylık ortalama değerlerin yüzey suyunda 31.44 mp/m3, derinde 20. 13 mg/m3 olduğu, derinliğe bağlı olarak ise yüzeyden 7.5 m derinliğe kadar arttığı, bu. derinlikten sonra azalma gösterdiği saptanmıştır. Çalışmada belirlenen türlerin Aslantaş Baraj Gölü için, Kopepodadan Thermocyclops rylovi'1 ma. ise Türkiye için, yeni kayıt olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimden Aslantaş Baraj Gölü, Rotifera, Kladosera, Kopepoda, Klorofil-a
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. THESIS THE ZOOPLANKTON OF ASLANTAS DAM LAKE (Osmaniye) Ahmet BOZKURT DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCHCNCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc.Prof. Dr. M.Ziya Lugal GÖKSU Year 2002, Page 68 Jury: Assoc.Prof. Dr. MZiya Lugal GÖKSU Prof Dr. Ercan SARfflAN ProfDr. Ferit KARGIN Assoc.Prof.Dr. Oya IŞIK Asst.Prof.Dr. Ünal ERDEM In this study, the zooplankton of Aslantaş Dam Lake is analyzed qualitatively and quantitatively for one year- between April 2001 and March 2002. In the end of the study, 2 subspecimen and 33 specimen of Rotifera; 14 specimen of Cladosera; and 4 specimen of Copepoda, totally 51 specimen and 2 subspecimen are determined; furthermore, it is found out that average 298.039 individual/m3 of zooplankton is made of 85.85% Rotifera; 9.34% Copepoda; and 4.82% Cladocera It is found that Keratella cochlearis cochlearis, K. cochlearis tecta, Polyarthra dolichoptera, Trichocerca capucina and Asplanchna priodonta from the group of Rotifera; Bosmina longirostris, Daphnia galeata, Diaphanasoma birgei, Leptodora Mngtii from the group of Cladocera; and Cyclops vicinus and naupli from the group of Copepoda at every month during the study. In addition to this, 34.59% Polyarthra dolichoptera from Rotifera on the surface, 29.29% Keratella cochlearis cochlearis in the deep; 1.46% from Cladocera on the surface and 4.07% Bosmina longirostris in the deep; 0.23% from Copepoda on the surface and 4.35% Thermocyclops rylovi in the deep are the most commonly found specimen The depth of zooplankton is searched, and Rotifera is found most commonly in 5.0 meter deep, Cladocera in 2.5 meter deep and Copepoda in 5.0 meter deep. Moreover, 62% of total zooplankton in light (photic) zone, 38% in the dark (aphotic) zone is observed and the commanality order of organism in photic zone is as Rotifer>Copepod>Cladocer in aphotic zone Rotifer