Serbest color Lie süpercebirleri
Free color Lie superalgebras
- Tez No: 119931
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz DOKTORA TEZİ SERBEST COLOR LIE SUPERCEBIRLERI ERSİN KIRAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MATEMATİK ANABİLİM DALI Danışman: Naime EKİCİ Yıl: 2002, Sayfa: 81 Jüri: Prof. Dr. Naime EKİCİ Prof. Dr. Melih BORAL Doç. Dr. Adnan TERCAN Doç. Dr. Bilal VATANSEVER Yrd. Doç. Dr. Perihan (DİNÇ) ARTUT Bu çalışmada serbest color Lie süpercebirleri için bulduğumuz test elemanları ve özel olarak rankı iki olan serbest color Lie süpercebirleri için test elemanları verilmiştir. Ayrıca çift Jacobian matristen yararlanarak L nin bir endomorfızminin bir otomorfizm olup olmadığına karar veren bir kriter geliştirdik, n < 9 olmak üzere Ln/L"+1 serbest bölüm cebirlerinin baz ve boyutları hesaplanmıştır. Rankı iki olan serbest color Lie süpercebirlerinin otomorfizmleri genelleştirilmiştir. Son olarak serbest color Lie süpercebirlerinde verilen bir w-homojen elemanın rankını bulmamızı sağlayan bir algoritma geliştirdik. Anahtar Kelimeler : Serbest color Lie süpercebiri, Jacobian matris, Test elemanları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS FREE COLOR LIE SUPERALGEBRAS ERSİN KIRAL DEPARTMENT OF MATHEMATICS INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Naime EKİCÎ Year: 2002, Pages: 81 Jury : Prof. Dr. Naime EKİCÎ Prof. Dr. Melih BORAL Assoc. Prof. Dr. Adnan TERCAN Assoc. Prof. Dr. Bilal VATANSEVER Assist. Prof. Dr. Perihan (DİNÇ) ARTUT In this study, some test elements have been obtained for free color Lie superalgebras and particularly free color Lie superalgebras having rank two. Besides we have developed some criteria by using double Jacobian matrix to determine whether an endomorphism of L is an automorphism. Basis and dimensions of L" /Ln+i algebras have been calculated for n < 9. The automorphisms of free color Lie superalgebras of rank two have been generalized. In addition, we have developed an algorithm for finding the rank of a given w-homogenues element of free color Lie superalgebras. Key Words : Free color Lie superalgebra, Jacobian matrix, Test elements. II