Nil Tilapia (Oreochromis niloticus)'sı bireylerinde oksijen taşınmasında rol oynayan bazı kan parametrelerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Detection of seasonal changes in some blood parameters related to oxygen transport on Tilapia (Oreochromis niloticus L. )
- Tez No: 119939
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ NİL TİLAPİA (Oreochromis niloticusysi BİREYLERİNDE OKSİJEN TAŞINMASINDA ROL OYNAYAN BAZI KAN PARAMETRELERİNİN MEVSİMSEL DEĞİŞİMİNİN İNCELENMESİ GÜLTEN ŞAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLER Yd: 2002, Sayfa : 72 Jüri : Prof.Dr. İbrahim CENGİZLER Prof.Dr. Necdet AYTAÇ Yrd.Doç.Dr. Aysel SAHAN Bu araştırmada, sağlıklı Nil Tilapia {Oreochromis niloticus)' sı bireylerinde oksijen taşınmasında rol oynayan bazı kan parametrelerinin mevsimsel değişimi Ekim 2000- Ağustos 2001 tarihleri arasında incelenmiştir.Kan örnekleri balıkların dorsal aortadan alınmıştır. Eritrosit sayısı (RBC), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit hemoglobini (MCH), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), hematokrit (Hct), Methemoglobin (Hi), serum demir miktarı (SI), serum demir bağlama kapasitesi (TIBC), serum doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC), serum transferrin (TRF) ve transferrin saturasyon miktarı (%TRF) belirlenmiştir. RBC, boy ve ağırlık arasında doğrusal bir ilişki belirlenmiştir. RBC, Hct, Hb, SI, TIBC, UIBC, TRF ve %TRF arasında doğrusal bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Sudaki oksijen miktarı ile RBC,Hb, MCH, SI, TIBC, UIBC, TRF VE %TRF arasında ters, MCH, MCHC ve Hi arasında doğrusal bir ilişki saptanmış, ancak ilişki istatistiksel olarak önemli ((P>0.05) bulunmamıştır. Hi ve araştırılan diğer parametreler arasında negatif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETECTION OF SEASONAL CHANGES IN SOME BLOOD PARAMETERS RELATED TO OXYGEN TRANSPORT ON TILAPIA (Oreochromis niloticus L.) GÜLTEN ŞAŞ DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisior : Prof. Dr. Ibrahim CENGİZLER Year : 2002, Page : 72 Jury : Prof.Dr. Ibrahim CENGİZLER Prof.Dr. Necdet AYTAÇ Yrd.Doc.Dr. Aysel SAHAN This study, seasonal changes in some blood parameters related to oxygen transport on tilapia (Oreochromis niloticus L.) adults were detected in period extended from October 2000 to August 2001. Blood samples were collected from dorsal aorta of each fish Red blood cell (RBC), Mean cell volume (MCV), Mean cell hemoglobin (MCH), Mean cell hemoglobin concentration (MCHC), Hematocrit (Hct), Methemoglobin (Hi), Serum iron concentration (SI), Total iron binding capacity (TIBC), Unsaturated iron binding capacity (UIBC), Serum transferrin (TRF), Transferrin saturation (TRF%), were quantified. RBC, length and weigth of fish were found to be linear relation. It was found that there were linear relations between SI, RBC, Hct, Hb, TIBC, UIBC, TRF and %TRF. Level of the water oxygen among RBC, Hb, MCH, SI, TIBC, UIBC, TRF and %TRF were determined to be negative relation. It was found that there were linear relations among MCH MCHC and Hi. But this relation wasn't found to be differ significantly by statistical analysis (P>0.05). Negative corelation was found between Hi and other parameters which are detected. But Hi was found to be differ significantly if compered with SI, TIBC, UIBC, TRF and %TRF by statistical analysis (P>0.05).