Elastik temele oturan güçlendirici kirişli iki sıra boşluklu deprem perdelerinin serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of two-bay coupled shear walls by continuous connection method
- Tez No: 119963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN, PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN, YRD. DOÇ. DR. SEREN AKAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ELASTİK TEMELE OTURAN GÜÇLENDİRİCİ KİRİŞLİ İKİ SIRA BOŞLUKLU DEPREM PERDELERİNİN SERBEST TİTREŞİM ANALİZİ Engin EMSEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. H. Murat ARSLAN Yıl : 2002, Sayfa: 163 Jüri : Yrd. Doç. Dr. H. Murat ARSLAN : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Yrd. Doç. Dr. Seren AKAVCI Yatay yükler etkisindeki boşluklu perdelerin analizi için çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem sürekli bağlantı yöntemidir. Bu çalışmada; elastik temele oturan ve bağlantı kirişleri ve perde duvarları birleşiminde bağlantı elastikliği bulunan, değişik yüksekliklerde güçlendirici kirişler ile desteklenmiş iki açıklıklı simetrik olmayan boşluklu perdelerin serbest titreşim analizi yapılmıştır. Toplanmış kütle modeline dönüştürülen sistem için sürekli bağlantı yöntemi kullanılarak ve bağlantı İçirişlerinin ve güçlendirici kirişlerin orta noktalarında uygunluk denklemi yazılarak çözüme gidilir. Bu analiz sırasında temelin düşey, yatay ve dönel rijitlikleri de göz önüne alınarak tabanda sınır şartlan yazılır. Birim yükleme durumları için duvarlardaki yerdeğiştirme şekilleri bulunduktan sonra esneklik matrisi yazılır ve tersi alınarak da rijitlik matrisi bulunur. Rijitlik matrisi ve toplanmış kütle kabulü ile elde edilen kütle matrisinin serbest titreşim denkleminde yerine konulması ile sistemin doğal frekansları ve bunlara ait mod şekil vektörleri elde edilir. Bu analizden sonra, genel amaçlı bir bilgisayar programı Fortran yazılım dili kullanılarak hazırlanmış ve daha sonra da çeşitli örnekler için bu program kullanılarak çözümler yapılmıştır. Bu örnekler Sap2000 ve Ansys yapı analizi programlan ile de çözülerek hazırlanan programın doğruluğu kontrol edilmiştir. Anahtar kelimeler : Sürekli Bağlantı Yöntemi, Deprem Perdeleri, İki Sıra Boşluklu, Güçlendirici Kiriş, Serbest Titreşim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS FREE VIBRATION ANALYSIS OF TWO-BAY COUPLED SHEAR WALLS BY CONTINUOUS CONNECTION METHOD Engin EMSEN DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN Year : 2002, Pages: 163 Jury : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Assist. Prof. Dr. Seren AKAVCI The continuous connection method is widely used for the analysis of coupled shear walls subject to lateral loads. The present study considers the free vibration analysis of nonsymmetric coupled shear walls, with two rows of openings on elastic foundation. The connecting beams are assumed to be flexibly connected to the piers and there are stiffening beams at various heights. Applying a unit horizontal force at each lumped mass system and solving the compatibility equations written at the midpoints of connecting and stiffening beams with the boundary conditions, accouting for the vertical, horizontal and rotational stifmesses of the foundation. Having found the displacements of the wall for the unit loads, the flexibility matrix is written and inverted to find the stifmess matrix. Substituting the stiffness matrix and the mass matrix, found by the lumped mass assumption, into the free vibration equation, the natural frequencies and the corresponding mode shapes are obtained. Finally, a computer program has been written in the Fortran language and various examples are solved employing this program. Solving the examples, also, by using Sap2000 and Ansys structural analysis programs comparisons have been made and the prepared program has been verified. Key Words : Continuous Connection Method, Shear Walls, Two-Bay Coupled, Stiffening Beam, Free Vibration. II