Çok sıra boşluklu deprem perdelerinin değişik yöntemlerle analizi
Analysis of multi-bay coupled shear walls with different methods
- Tez No: 135618
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOK SERA BOŞLUKLU DEPREM PERDELERİNİN DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE ANALİZİ Ziya UNSAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Orhan AKSOGAN Yd: 2003, Sayfa: 129 Jüri : Prof. Dr. Orhan AKSOGAN : Yrd. Doç. Dr. H. Murat ARSLAN : Yrd. Doç. Dr. Seren (AKAVCI) GÜVEN Sürekli Bağlantı Yöntemi (SBY), yatay yükler etkisindeki boşluklu perdelerin analizi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, elastik temele oturan, sonlu sayıda güçlendirici kirişi olan, bağlantı kirişleri duvarlara esnek bağlanmış, çok sıra boşluklu deprem perdelerinin statik ve serbest titreşim analizleri yapılmıştır. Statik analiz kısmında, önce, bağlantı kirişleri eşdeğer eğilme rijitliğine sahip tabakalı bir ortama dönüştürülmüş, sonra da, tabakaların ve güçlendirici kirişlerin orta noktalarında uygunluk denklemleri yazılarak çözüme gidilmiştir. Analiz sırasında, sınır şartlan, perdenin duvarlarının tabanlarında temelin rijitliğine eşdeğer rijitlikte düşey, yatay ve dönel yaylar göz önüne alınarak yazılmıştır. Serbest titreşim analizinde ise toplanmış kütle modeline dönüştürülen sistemin birim yükleme durumu için SBY kullanılarak rijitlik matrisi bulunmuştur. Rijitlik matrisi ve toplanmış kütle kabulü ile elde edilen kütle matrisinin serbest titreşim denkleminde yerlerine konulması ile sistemin doğal frekansları ve bunlara ait mod şekil vektörleri elde edilmiştir. Sayısal uygulamalar bölümünde ise SBY ile yapılan analizler sonucunda elde edilen değerler SAP2000 yapı analizi programından elde edilenlerle karşılaştınlmıştır. Anahtar kelimeler : Sürekli Bağlantı Yöntemi, Çok Sıra Boşluklu Deprem Perdeleri, Güçlendirici Kiriş, Serbest Titreşim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ANALYSIS OF MULTI-BAY COUPLED SHEAR WALLS WITH DIFFERENT METHODS ZiyaÜNSAL DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN Year: 2003, Pages: 129 Jury : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Assist. Prof. Dr. H. Murat ARSLAN : Assist. Prof. Dr. Seren (AKAVCI) GÜVEN The Continuous Connection Method (CCM) is widely used for the analysis of laterally loaded multi-bay shear walls. In this study, the static and free vibration analyses of elastically supported, multi-bay shear walls, having a finite number of stiffening beams and flexible connections between their piers and connecting beams, are considered. In the static analysis, at first, the connecting beams are replaced by a continuous laminated medium with equivalent bending stiffness, and then, the solution has been carried out by writing down the compatibility equations at the mid points of the laminae and the stiffening beams. In the analysis, the boundary conditions have been written down, assuming that the bottom of each pier in the wall is elastically supported by vertical, horizontal and rotational springs of equivalent stiffnesses to that of the foundation. In the free vibration analysis, the stiffness matrix is found using the CCM for the unit loadings of the system, representing it by the lumped mass assumption. Substituting the stiffness matrix and the mass matrix, found by the lumped mass assumption, in the free vibration equation, the natural frequencies and the corresponding mode shape vectors are found. In the numerical applications part, the results obtained by the analyses using CCM are compared with those found by using the S AP2000 structural analysis program. Key Words : Continuous Connection Method, Multi-bay Shear Wall, Stiffening Beam, Free Vibration n