Kurşun ve kurşun-EDTA kompleksinin etkisine bırakılan Oreochromis niloticus'da dokularda kurşun birikimi ve eliminasyonu
Lead accumulation and elimination in tissues of Oreochromis niloticus exposed to lead and lead-EDTA complex
  1. Tez No: 119991
  2. Yazar: YUSUF ARPAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ KURŞUN VE KURŞUN-EDTA KOMPLEKSİNİN ETKİSİNE BIRAKILAN OREOCHROMIS NILOTICUS ' UN DOKULARINDA KURŞUN BİRİKİMİ VE ELİMİNASYONU Yusuf ARPAÇ ÇUKUOVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Ferit KARGIN Yıl 2002, Sayfa : 32 Jüri: Doç. Dr. Ferit KARGIN Prof. Dr. İskender EMRE Yrd Doç. Dr. Fatma ÇEVİK Bu araştırmada kurşun ve kurşun+EDTA karışımlarına bırakılan Oreochromis niloticus 'un karaciğer, solungaç ve kas dokularında kurşun birikimi ve eliminasyonu karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneyler 0.1, 1.0 ve 5.0 ppm Pb ve 0.1 ppm Pb +0.3 ppm EDTA, 1.0 ppm Pb + 3.0 ppm EDTA ve 5.0 ppm Pb +15.0 ppm EDTA ortam derişimlerine 10 günlük süreyle bırakılarak balıkların dokularındaki kurşun birikimi ve Pb- kontamine balıklar 15 ve 30 günlük sürelerle temiz suya bırakılarak balıkların dokularındaki kurşun eliminasyonu Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrik yöntemlerle saptanmıştır. Bu çalışmada Pb ve Pb+EDTA karışımına 10 gün süreyle bırakılan balıkların dokularında kurşun birikimi ortamdaki Pb derişiminin artmasıyla artmıştır. En yüksek kurşun birikimi solungaçlarda bulunmuş, bunu karaciğer ve kas dokusu izlemiştir. Denenen tüm şartlarda Pb+EDTA karışımına bırakılan balıkların dokusundaki kurşun birikimi, yalnız Pb'un etkisine bırakılan balıklara oranla daha düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Çalışılan tüm koşullarda, EDTA'nın kurşun bkikimini engellemesi en fazla solungaçlarda olduğu saptanmıştır. Hem Pb ve hem de Pb+EDTA ortam derişimlerinde O. niloticus 'un dokularındaki kurşun eliminasyonu, etkide kalma süresinin uzamasıyla artmıştır. Her iki ortam derişiminde de en yüksek kurşun eliminasyonu solungaçlarda olurken, kas dokusunda eliminasyonun olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler :Kurşun, birikim, eliminasyon, EDTA,balık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS LEAD ACCUMULATION AND ELIMINATION IN TISSUES OF OREOCHROMIS NILOTICUS EXPOSED TO LEAD AND LEAD-EDTA COMPLEX Yusuf ARPAÇ DEPARMENT OF BIOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ferit KARGIN Yıl 2002, Sayfa : 32 Jury: Assoc. Prof. Dr. Ferit KARGIN Prof. Dr. İskender EMRE Assist Prof. Dr. Fatma ÇEVİK In this study, accumulation and elimination of lead in the liver, gill and muscle tissues of Oreochromis niloticus were investigated in both Pb and Pb+EDTA mixtures. For the accumulation phase, the fish were exposed to 0.1, 1.0 and 5.0 ppm Pb, 0.1 ppm Pb + 0.3 ppm EDTA, 1.Oppm Pb + 3.0 ppm EDTA and 5.0 ppm Pb + 15.0 ppm EDTA mixtures for 10 days. For the elimination phase, the animals were trasffered to clean freshwater for 15 and 30 days. Levels of lead in various tissues was measured by Atomic Absorbtion Spectrophotmetric Methods. Lead accumulations in the tissues after to Pb and Pb + EDTA mixtures for 10 days increased with increasing concentrations of Pb in the medium.The highest accumulation occured in the gill followed by the liver and muscle. In all the concentrations tested, lead accumulation in the tissues of fish exposed to Pb +EDTA mixtures for 10 days were lower when compared to those exposed to Pb only. In all conditions, EDTA significantly reduced the accumulation of lead in the gill of O. niloticus. Elimination of lead in the tissues of Q. niloticus in both Pb and Pb + EDTA containing media increased with increasing exposure priod. The gratest lead elimination was in the gill while, no lead elimination was evident in the muscle in both media. Key Words :Le^d, accumulation, elimination, E©TA>fish v..»,v^ v -