Clarias gariepinus (Burchell 1822)'un dokularındaki kurşun birikimi üzerine EDTA'nın etkileri
Influence of EDTA on tissue accumulation of lead in Clarias gariepinus (Burchell 1822)
- Tez No: 486895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ KARAYAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada kurşunun 1.00 ve 2.00 ppm ortam derişimleri ile 2.00 ve 4.00 ppm derişimlerinde EDTA ile birlikte etkisinde 7, 15 ve 30 günlük süreler sonunda Clarias gariepinus'un karaciğer, solungaç, böbrek, beyin ve kas dokularındaki birikim düzeyleri belirlenmiştir. Doku kurşun düzeylerinin belirlenmesinde atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemler uygulanmıştır. İncelenen tüm derişimlerde ve etkide kalma süresi içinde ölüm saptanmamıştır. İncelenen dokulardaki gerek Pb'un tek başına gerekse EDTA etkisinde, kurşun birikim düzeyi bakımından, incelenen dokularda kontrole oranla önemli düzeyde artış saptanmış Pböbrek>karaciğer>beyin>kas şeklinde bir ilişki gözlenmiştir. Denenen süre ve kurşun derişimlerinde EDTA'nın Clarias gariepinus'un araştırılan dokularındaki metal birikimi üzerine negatif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accumulation of lead in gill, liver, kidney, brain and muscle tissues of Clarias gariepinus was studied after exposing the fish to 1.0 and 2.0 ppm Pb singly and in mixture with the complexing agent EDTA in concentrations two times that of Pb. Atomic absorption spectrophotometric methods have been applied to determine the lead concentration in tissues dissected from each of the fish. No mortality was detected at all the concentrations and exposure periods tested. Lead accumulation increased significantly in the tissues studied when exposed to lead singly and to lead-EDTA mixture (PKidney>Liver>Brain>Muscle. It was concluded that EDTA had a negative effect on lead accumulation in the studied tissues of C.gariepinus.