Zayıf zeminlerin taşıma gücünün belirlenmesi ve CPT verileri ile karşılaştırılması, Küçükköy (Balıkesir) örneği
Determination of the bearing capacity of the weak soils and it's correlation using the CPT data Küçükköy (Balıkesir-Turkey)
  1. Tez No: 120029
  2. Yazar: MURAT KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZAYIF ZEMİNLERİN TAŞIMA GÜCÜNÜN BELİRLENMESİ VE CPT VERİLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI, KÜÇÜKKÖY (BALIKESİR) ÖRNEĞİ Murat KARAÇAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Recep KILIÇ Bu tez çalışması Küçükköy (Ayvalık, Balıkesir, Türkiye) dolayında yeralan zayıf eminlerin taşıma gücünün belirlenmesi ve CPT verileriyle karşılaştırılmasını içermektedir, Çalışma alanı ve çevresinin 1/100.000 ölçekli genel jeoloji haritası yeniden düzenlenmiş, 1/10.000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritaları hazırlanmış ve mühendislik jeolojisi kesitleri çıkarılmıştır, Zeminlerin taşıma gücü hesabında Konik Penetrasyon Testi (CPT) sonuçlan, Standart Penetrasyon Testi (SPT) sonuçlan ve laboratuvar deney sonuçlarından elde edilen jeoteknik özellikler kullanılmıştır. Sonuçlar karşılaştırılarak iyileştirme yöntemleri hakkında öneriler getirilmiştir. 002, 111 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Alüvyon, CPT, SPT, jeoteknik özellikler, taşıma gücü, konsolidasyon katsayısı, zemin ve şev iyileştirmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE BEARING CAPACITY OF THE WEAK SOILS AND IT'S CORRELATION USING THE CPT DATA, KÜÇÜKKÖY(BALIKESİR-TURKEY) Murat KARAÇAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Recep KILIÇ In this thesis study, bearing capacity of the alluvium around Küçükköy (Ayvalık, Balıkesir, Turkey) and correlation with CPT datas. The geological map of study area and its environment is revised for 1/100.000 scale, the engineering geological map is prepared in 1/10.000 scale and engineering geological profils are investigated. For calculating the bearing capacity of alluvium, Conic Penetrometer Test (CPT) datas, Standart Penetration Test (SPT) datas and geotechnical properties found as a result of laboratory experiments are used. After comparisons of the results, the suggestions about improvement methods are given. 2002, 111 pages KEY WORDS: Aluvium, CPT, SPT, geotechnical properties, bearing capacity, consolidation coefficient, soil and slope improvement