Olgunlaşmış arpa (Hordeum vulgare L. ) embriyolarına partikül bombardımanı tekniği ile markör gen aktarımı
Transfer of marker gene into barley (Hordeum vulgare L. ) mature embryos by microprojectile bombardment
- Tez No: 120044
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OLGUNLAŞMIŞ ARPA {Hordeum vulgare L.) EMBRİYOLARINA PARTİKÜL BOMBARDIMANI TEKNİĞİ İLE MARKÖR GEN AKTARIMI NurARPACIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Murat ÖZGEN Tahıllarda son yıllarda büyük aşama kaydetmiş olan partikül bombardımanı tekniğinin arpaya (H. vulgare L.) uygulanarak markör gen aktarımı olanaklarının araştırılması ve olgun embriyo bombardımanı için en uygun fiziksel parametrelerin (bombardıman basıncı ve mesafesi) belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Araştırmada bitki materyali olarak Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen“Tokak 157/37”çeşidinin olgun embriyoları, partikül olarak 1.6 um'Iik altın parçacıkları ve markör gen olarak“pB1221.23”plazmidine bağlanan“GUS”geni kullanılmıştır. Bombardıman,“Bio-Rad Biolistic®/ PDS-1000/He Gen Aktarma Sistemi”ile yapılmıştır. Atışlar öncelikle mümkün olan tüm basınç (650, 1 100, 1350, 1550 ve 1800 psi) ve mesafelerde (6, 9, 12 ve 15 cm) bir kez yapıldıktan sonra, en iyi sonucu veren basınç ve mesafenin bulunmasına yönelik tekrarlamalı denemelerin yapılması ile gerçekleştirilmiştir. Ki-kare bağımsızlık testinden yararlanılarak istatistiksel olarak incelenen verilerden, olgun arpa embriyolarına biyolistik yöntemle markör gen aktarımı için 650, 900 ve 1 1 00 psi'lik basınçların ve 6-9 cm'Iik mesafelerin uygun olduğu belirlenmiştir. 2002, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Arpa, partikül bombardımanı, biyolistik, gen aktarımı, GUS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TRANSFER OF MARKER GENE INTO BARLEY {Hordeum vulgare L.) MATURE EMBRYOS BY MICROPROJECTILE BOMBARDMENT NurARPACIO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. A. Murat ÖZGEN This study was carried out at the biotechnology laboratory of Field Crops Department of Agricultural Faculty, Ankara University, to investigate marker gene transfer possibilities to barley (H. vulgare L.) by using the particle bombardment technique and to determine suitable physical parameters (bombardment pressure and distance) for mature embryo transformation. The mature embryos of the cultivar“Tokak 157/37”, which has been grown extensively in Turkey is used as plant material; 1.6 um diameter gold particles as microprojectiles; the plasmid“pB1221.23”containing the“GUS”gene as marker gene, were used in the research.“Bio-Rad Biolistic®/PDS-1000/He Gene Transfer System”was used for bombardment, and the bombardments were carried out by repeating experiments aiming to find the pressure and distance that gives the best results. The results were analysed by using the Chi-square independence analysis and indicated that 650, 900 and 1 100 psi pressures and 6-9 cm distances were suitable for biolistic delivery marker gene transfer to mature barley embryos. 2002, 79 pages KEYWORDS: Barley, particle bombardment, biolistic, transformation, GUS