Ankara Zir Vadisi ve yakın çevresinin arazi kullanım desenindeki değişimlerin belirlenmesi
Determination of the changes of land use pattern in Ankara Zir Valley and vicinity
  1. Tez No: 120045
  2. Yazar: SEMA GÖNÜLTAŞ YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ZİR VADİSİ VE YAKIN ÇEVRESİNİN ARAZİ KULLANİM DESENİNDEKİ DEĞİŞİMLERİN BELİRLENMESİ Sema GÖNÜLTAŞ YAZICI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mahmut YÜKSEL Bu çalışmada, Ankara İlinde Zir Vadisi ve yakın çevresinin 1985 ve 2000 yıllarına ait arazi kullanım deseni, bu yıllara ait uydu görüntüsüyle, UA ve CBS kullanılarak tespit edilmiştir. Bu onbeş yıl içinde arazi kullanım deseninde ki değişimler Denetimsiz Sınıflama, Görsel Yorumlama ve Sayısallaştırma Teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma alanında nüfus artışı ve köyden kentlere göç sonucu tarım alanları hızla sanayii ve yerleşim alam olarak amaç dışı kullanımaktadır. Çalışma alanında 1985 ile 2000 yıllan arasında arazi kullanımında; kentsel ve kırsal yerleşim alanları 42,96%, sanayi alanları 33,28%, Halk hizmet alanları %449 artış gözlenirken sulu tarım alanları 40%, kuru tarım alanları 14%, mera alanları 2,52% lik bir azalma gözlenmiştir. 1985 ve 2000 yıllan arasında tarım alanlarından 566 ha, mera alanlarından 105 ha, akarsu yatağından 34 ha alan kentsel ve kırsal yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. CBS ve uydu teknolojisinin gelişmesi ve verilerin bilgisayar ortamında incelenebilmesi bir çok meslekte büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Uzaktan Algılama Teknolojisi arazi kullanımı ile ilgili bilgilerin hızla toparlanabilmesi, sorunların ortaya konabilmesi ve zamansa! değişimin izlenebilmesi için etkin bir yöntemdir. 2001, Pages: 57 ANAHTAR KELİMELER: Arazi kullanım planlaması, Arazi kullanım deseni, Uzaktan algılama, Coğrafi bilgi sistemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE CHANGES OF LAND USE PATTERN IN ANKARA ZİR VALLEY AND VICINITY. Sema GÖNÜLTAŞ YAZICI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Mahmut YÜKSEL In this study, land use pattern of Zir Valley and its surround area in Ankara in 1985 and 2000 has been determined by means of remote sensing and GIS techniques using satellite imagery. Changes in land use pattern between these years have been examined by using unsupervised classification, visual interpretation and digitization techniques. As a result of rapid increase in population and migration from rural to urban areas, agriculturel lands were converted to industrial and residential areas, which are out of their original purpose. In the study area, between 1985 and 2000 in land use, 42,96% and 33,28% increase were observed in urban settlement andindustrial areas. This increase was 449% in public service areas. On the other land, 40% and 14% decreases were found out in irrigated and non-irrigated agricultural lands. In the study region, 566 hectares of agriculturel land, 105 hectares of ratigc and 34 hectares bed of river were used for settlement purposes between 1985 and 2000. Recent developments in satellite technologies, CBS and data examining capabilities of computers help various professions, including agricultural studies. As a conclusion, remote sensing technology is an effective technique to collect land use data quickly, determinate the problems and observe the temporal changes in land uses. 2001, Pages: 57 KEY WORDS: Land Use Planning, Land Use Pattern, Remote Sensing, Geographical Information Systems.