Baklagil harman makinesiyle nohut harmanında çalışma karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of operating characteristics of chickpea threshing with legume thresher
  1. Tez No: 120053
  2. Yazar: ERCAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKNUR GÖKNUR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAKLAGÎL HARMAN MAKİNASIYLA NOHUT HARMANINDA ÇALIŞMA KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ. Ercan ŞENOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İlknur GÖKNUR DURSUN Bu çalışmada, valsli baklagil harman makinası ile baklagil harmanında kullanılan batör- kontrbatörlü tip harman düzenine sahip olan bir biçerdöverle nohut harmanında bazı çalışma karakteristilderinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Valsli harman makinasının harman düzeni birbirine zıt ve farklı dönü sayılı, üzeri kauçukla kaplı valslerden oluşmuştur. Yerli yapım olan bu makina üzerinde üfleç ve eleklerden oluşan temizleme düzeni de vardır. Biçerdöver ise küçük parsellere uygun olup çok çeşitli ürünleri hasat-harman edebilecek özelliktedir. HEGE 140 markalı bu biçerdöverle nohut hasat-harmanı da yapılabilmektedir. Biçerdöverin harman üniteleri, pervazlı batör-kontrbatörlü tiptir. Denemeler sırasında Akçin 91 çeşidi nohut bitkisi kullanılmıştır. Ürün nem içeriği, batör (vals) devir sayısı ve batör-kontrbatör (valsler arası) aralık miktarları değişken değer olarak seçilmiştir. Bu değişkenlere bağlı olarak sağlam tane oram, kırık tane oram, zedelenmiş tane oram, kapsül oram, yabancı madde oram, çimlenme oram, temizleme kaybı oram ve iş verimi değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; valsli baklagil harman makinasında valslerin birbirine göre en düşük aralık koşulunda ve vals devir sayılarının 104-1 1 1 1/min olması koşulunda; Hege 140 biçerdöverinde ise batör-kontrbatör arası aralık miktarının 0.9 cm ve batör devir sayısının 650-780 1/min olması koşulunda en yüksek sağlam tane oranına ve en düşük kapsül oranına ulaşılabileceği belirlenmiştir. Bu koşullarda; valsli baklagil harman makinasında sağlam tane oram % 89.02, kapsül oram % 4.64, Hege 140 biçerdöverinde ise sağlam tane oram % 92.83 ve kapsül oranı % 1.58 olarak bulunmuştur. 2002, 73 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Valsli baklagil harman makinası, biçerdöverle nohut hasat-harmanı, nohut harmanı, ürün nem içeriği, batör (vals) devir sayısı, batör- kontrbatör (valsler arası) aralık miktarı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF OPERATING CHARACTERISTICS OF CHICKPEA THRESHING WITH LEGUME THRESHER Ercan ŞENOL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Uknur GÖKNUR DURSUN In this study, it was aimed to determine some operating characteristics of legume thresher with threshing drum and a combine harvester with threshing drum-concave unit used in legume threshing. Threshing unit of thresher with threshing drum consists of rubber plated threshing drums with opposite and different directional rotations. This domestic product has also a cleaning unit with vantilatöre and sieves. Combine harvester is suitable for small plots and different crops. Combine harvester with the brand name HEGE 140 can be used for chickpea harvest and threshing. Threshing unit of combine harvester is threshing dram- concave type. During the experiments, Akçin 91 variety chickpea was used. Yield water content, drum rotation speed, and concave clearance were selected as varaibles. Based on these varaibles, good grain ratio, broken grain ratio, defected grain ratio, capsule ratio, foreign material ratio, germination ratio, cleaning loses ratio, and process productivity values were determined. It was determined that the maximum good grain ratio and minimum capsule ratio would be obtained with (0) zero concave clearance and 104-111 1/min drum rotation speed in legume thresher with threshing drum, and 0.9 cm concave clearance and 650-780 1/min drum rotation speed in Hege 140 combine harvester. It was also determined that, good grain ratio was 89.02 %, capsule ratio was 4.64 % in legume thresher with threshing drum and good grain ratio was 92.83 %, capsule ratio was 1.58 % in Hege 140 combine harvester. 2002, 73 pages KEY WORDS: Legume thresher with threshing drum, chickpea harvest-threshing with combine harvester, chickpea threshing, yield water content, drum rotation speed, concave clearance.