Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası'nın tarım alet ve makinalarına ilişkin destekleme politikalarının incelenmesi ve yeni stratejilerin geliştirilmesi
The Investigation of the supporting policies of T.C. Ziraat Bank concerning agricultural equipments and machines and development of new strategies
  1. Tez No: 120060
  2. Yazar: ALİ ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI'NIN TARIM ALET VE MAKİNALARINA İLİŞKİN DESTEKLEME POLİTİKALARININ İNCELENMESİ VE YENİ STRATEJİLERİN GELİŞTİRİLMESİ AH ALAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dan Danışman: DoçJDr. Mustafa VATANDAŞ Bu çalışmada T.C. Ziraat Bankası'nın tarımsal kredilendirme politikaları ve tarımsal mekanizasyon kredileri incelenmiştir. Bu amaçla kredilendirmeye Diskin istatistiki bilgiler derlenmiş ve değerlendirilmiştir.Ayrıca Türkiye tarımının mekanizasyon durumu ortaya konularak, alet ve makina bazında kredi gereksinimleri araştırılmıştır. Kredilendirme etkinliğinin belirlenmesinde reel faiz oranlan göz önüne alınmıştır. Bu yolla Türkiye tarımında kredilendirmeden beklenen yarara ulaşmada mekanizasyon araçlarının kredilendirilmesinde, gelecekte uygulanması gereken politikalara ışık tutmak amaçlanmıştır. Bu amaçla geliştirilen öneriler ortaya konularak karar vericilere alternatif sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : T.C Ziraat Bankası, tarımsal kredilendirme, tarımsal mekanizasyon kredileri. KUKDUb
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE SUPPORTING POLICIES OF T.C. ZİRAAT BANK CONCERNING AGRICULTURAL EQUIPMENTS AND MACHINES AND DEVELOPMENT OF NEW STRATEGIES AH ALAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor Assoc Prof. Dr. Mustafa VATANDAŞ In this study; agricultural credit politics and agricultural equipment credits of T.C. Ziraat Bank were evaluated. For this reason, statistical information on agricultural credhion were anaiized and evaluated. In addition, mechanization level of Turkish agriculture was explained and credit needs for agricultural equipment and machinary were investigated. Real interest rates were considered to determine the creditation affectiveness. By this way, it was aimed to determine the necessery politics for the future creditatjons to obtain the desired benefits. As a result, recommendations were given and alternatives were submitted for decision makers. KEY WORDS: T.C Ziraat Bank, agricultural creditation, agricultural mechanization creditation.