Doğal maddelerin dolgulu kolon ekstraktörde süperkritik CO2 ile ekstraksiyonunun modellenmesi
Modelling and extraction of natural products by supercritical CO2 in packed bed extractor
- Tez No: 120059
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇALIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOĞAL MADDELERİN DOLGULU KOLON EKSTRAKTÖRDE SÜPERKRİTİK C02 ile EKSTRAKSÎYONUNUN MODELLENMESİ Onur DÖKER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Ayla ÇALIMLI Doğal maddelerin süperkritik CO2 ile ekstraksiyonunun modellenmesinde P-karoten model bileşik olarak incelenmiştir. Meyve suyu üretiminde endüstriyel atık ürün olan kayısı posasındaki B-karotenin süperkritik C02 ekstraksiyon sürecini karakterize eden kütle aktarım denklemleri, süreli yayınlarda yer alan kütle aktarım mekanizmalarından yararlanılarak çıkartılmıştır. Adsorpsiyon, moleküler yayınırlık, çözünürlük, desorpsiyon ve yığın hareketi gibi kütle aktarım mekanizmaları dikkate alınarak, bu süreci en iyi karakterize eden matematik model“Büzülen Çekirdek Modeli”olarak belirlenmiştir. VE=10mL hacimli laboratuvar ölçekli süperkritik akışkan ekstraksiyon sisteminde; basınç (P=30.4, 40.5 ve 50.7 MPa), sıcaklık (T=313, 328 ve 333 K), COa akış hızı (qv=1.66xl0-8 ve SJSxlO-W.s-1) ve tanecik büyüklüğü (D^lOoxlO“6 ve 300X10”6 m) gibi temel ayırma parametrelerinin önerilen model üzerine etkileri incelenmiş ve süreli yayınlarda yer alan benzer modeller ile karşılaştırılarak bu çalışmadaki modelin üstünlüğü incelenmiştir. P=40.5 MPa, T=328 K,qv=3.33xl0“s m3CQ2.s”1 ve Dp=300xlO'* m koşullarında deneysel veriler ile önerilen modelin uygunluğu oldukça yüksektir. Ayrıca sureli yayınlarda doğal ürünlerin süperkritik CO2 ile ekstraksiyon sürecinin incelendiği işletme koşullarında elde edilen deney bulgularının önerilen model ile uyumluluğu karşılaştırılmıştır. 2002, 147 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Süperkritik CO2, süperkritik C02 ekstraksiyonu, matematik model, büzülen çekirdek modeli, B-karoten
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MODELLING of EXTRACTION of NATURAL PRODUCTS by SUPERCRITICAL C02 in PACKED BED EXTRACTOR Onur DÖKER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof Dr. Ayla ÇALIMLI P-Carotene was selected to modeling of extraction of natural products by supercritical C02. Mass transfer equations, which characterized the extraction of p-carotene in industrial waste product of apricot bagasse at the production of fruit juice by supercritical CCv“Shrinking Core Model”was selected the best mathematical model, which is characterize the extraction process, after the take into consideration of mass transfer mechanisms such as adsorption, diffusion, solubility and desorption. Effect of main separation parameters such as pressure (P=30.4, 40.5 and 50.7 MPa), temperature (T=313, 328 and 333 K), COz velocity (qv=l. 66x10“*- 3.33xl0-8 m'.s”1) and particle size (lOoxlO-6, 300X10“6 and 600x10”* m) on the proposed model was researched at the supercritical fluid extraction system of laboratory scale, which has VE=10 mL volume) and the proposed model was compared with the similar models which were situated in the literatures and superiority of the proposed model was investigated. At P=40.5 MPa, T=328 K, qv=3.33xl0“8 m\s”\ proposed model data fit m t.c yükseköğretim mmmrnexperimental data perfectly. The proposed model was compared with the experimental data got literature that is relevant the extraction process of natural products by supercritical CO2. 2002, 147 pages KEY WORDS : Supercritical CO2, Supercritical C02 extraction, mathematical modeling, shrinking core model, p-carotene